Pasaulyje

2018.02.06 20:03

Lenkijos prezidentas pasirašė kontroversišką įstatymą dėl Holokausto vertinimo

BNS 2018.02.06 20:03

Lenkijos prezidentas Andrzejus Duda antradienį pasirašė prieštaringai vertinamą įstatymą dėl Holokausto įvykių traktavimo; tuo siekta įtvirtinti Lenkijos įvaizdį pasaulyje, bet įvyko taip, kad kilo beprecedentis diplomatinis kivirčas su Izraeliu ir įtampa su Jungtinėmis Valstijomis bei Ukraina.

Tačiau valstybės vadovas pridūrė, kad prašys Konstitucinio Tribunolo įvertinti, ar šis jau galiojantis teisės aktas atitinka konstitucijos nuostatas dėl žodžio laisvės.

Šiuo įstatymu numatomos baudos arba iki trejų metų laisvės atėmimas asmenims, priskiriantiems „Lenkijos tautai ar valstybei atsakomybę arba bendrintą atsakomybę už Vokietijos Trečiojo Reicho nusikaltimus, arba kitus nusikaltimus žmoniškumui bei karo nusikaltimus“.

Pagrindinis tikslas yra neleisti žmonėms klaidinančiai vaizduoti lenkiškomis, vien dėl geografinės padėties, tokias Nacių Vokietijos mirties stovyklas kaip Aušvicas-Birkenau.

Izraelis laiko šį teisės aktą bandymu nuslėpti kai kurių lenkų, Antrojo pasaulinio karo metais padėjusių naciams vykdyti nusikaltimus prieš žydus, vaidmenį.

Izraelis yra susirūpinęs, kad pagal dabartinę formuluotę atsakomybė gali būti taikoma Holokaustą išgyvenusiems žmonėms, liudijantiems apie paskirų lenkų įtariamą dalyvavimą žydų žudynėse, arba žydų išdavima vokiečiams.

Tuo tarpu A. Duda ir kiti lenkų lyderiai tvirtina, kad šis įstatymas nevaržo žodžio laisvės tais Holokausto klausimais, kurie yra pagrįsti istoriniais faktais.

„Aš nusprendžiau pasirašyti šį įstatymą, bet taip pat nusiųsti jį Konstituciniam Teismui“, – sakė A. Duda žurnalistams Varšuvoje antradienį.

Jis sakė, kad toks sprendimas „išsaugo Lenkijos interesus, mūsų orumą ir istorinę tiesą“, taip pat „atsižvelgia į jautrumą tų asmenų, kuriems Holokausto istorinės atminties klausimas tebėra nepaprastai svarbus, ypač tų, kurie išgyveno ir kurie kol gali turi papasakoti pasauliui apie šią praeitį ir savo išgyvenimus“.

Izraelis antradienį pareiškė, kad esama vilties, jog „mes sugebėsime susitarti dėl pakeitimų ir pataisymų“, bei pridūrė, kad „Izraelis ir toliau komunikuoja su Lenkijos pareigūnais“.

Izraelio ministras pirmininkas Benjaminas Netanyahu praėjusią savaitę paskelbė: „visiškai netoleruojame tiesos iškraipymo ir istorijos perrašinėjimo arba Holokausto neigimo“.