Pasaulyje

2018.02.05 19:03

Įsigaliojo 2010-ųjų JAV ir Rusijos sutartis dėl branduolinio ginklo

Jungtinės Valstijos ir Rusija skelbia įvykdžiusios įsipareigojimus viena kitai ir trečdaliu sumažinusios strateginį branduolinį arsenalą. Pirmadienį įsigaliojo prieš 8-erius metus tuometinių Rusijos ir Amerikos prezidentų pasirašyta sutartis dėl branduolinių galvučių skaičiaus.

Sutartis numato, kad abi šalys negalės turėti daugiau kaip po 1,5 tūkst. branduolinių galvučių, iki 700 raketų ir iki 800 paleidimo įrenginių. Be to, abi šalys turi be išankstinio perspėjimo įsileisti viena kitos inspektorius. Sutartis galios trejus metus ir, jei pritars abiejų šalių parlamentai, galės būti pratęsta dar penkeriems metams.

Tačiau ir Amerika, ir Rusija kuria naujos kartos ginkluotę. Be to, sutartis neapima mažesnės galios branduolinių užtaisų, vadinamojo taktinio branduolinio ginklo. Pentagonas penktadienį paskelbė, kad sieks atnaujinti taktinės ginkluotės arsenalą, kad galėtų geriau atsakyti į Rusijos tebeturimus ginklus - tarp jų maždaug 2 tūkst. nedidelės galios branduolinių galvučių. Jų pirmadienį įsigaliojanti sutartis neriboja.

Išsamiau – LRT TELEVIZIJOS laidos „Laba diena, Lietuva“ įraše.