Pasaulyje

2018.02.05 15:15

Latvijos saugumo policijos sulaikytas latvis įtariamas šnipinėjęs Rusijai

BNS 2018.02.05 15:15

Latvijos saugumo policijos gruodį sulaikytas latvis įtariamas šnipinėjęs Rusijai, pirmadienį naujienų agentūrai BNS pranešė šalies vidaus reikalų ministras Richardas Kozlovskis.

Ministras nenurodė, ar šis šnipinėjimo atvejis, apie kurį pirmąkart buvo paskelbta sausio 26 dieną, yra susijęs su mėginimais gauti gynybinio pobūdžio informacijos.

Vidaus reikalų ministerijos vadovo teigimu, užsienio specialiųjų tarnybų veikla Latvijoje visada buvo gana aktyvi, o pastaraisiais metais jų aktyvumas dar labiau išaugo dėl bendros saugumo situacijos Baltijos šalyse.

R. Kozlovskis pareiškė, kad užsienio specialiosios tarnybos domisi Latvija dėl to, kad šalyje buvo sustiprintas NATO kontingentas.

Gruodžio 19-ąją Latvijos Saugumo policija pradėjo baudžiamąjį tyrimą dėl šnipinėjimo, Latvijos baudžiamojo kodekso apibrėžiamo kaip neteisėtas įslaptintų duomenų rinkimas su tikslu perduoti juos užsienio valstybei arba užsienio organizacijai – tiesiogiai arba per kokį nors kitą asmenį. Prie šios veikos taip pat priskiriamas kitokių duomenų rinkimas, siekiant perduoti juos užsienio žvalgybos organizacijai.

Tą pačią dieną Saugumo policija sulaikė vieną įtariamąjį ir atliko kratas keliose vietose.

Sulaikytas Latvijos pilietis buvo oficialiai paskelbtas įtariamuoju byloje dėl šnipinėjimo ir neteisėto disponavimo šaunamaisiais ginklais arba šaudmenimis.

Kol vyksta ikiteisminis tyrimas, policija nesutiko atskleisti daugiau detalių.

Saugumo policija su įtariamo šnipinėjimo atvejais susiduria jau ne pirmą kartą. 2016 metų pabaigoje valstybinės geležinkelių įmonės darbuotojas Aleksandras Krasnopiorovas buvo sulaikytas įtarus, kad jis šnipinėjo Rusijai. Ši byla tebėra nagrinėjama Jelgavos teismo.

2015 metų du Rusijos piliečiai buvo sulaikyti dėl neteisėto patekimo į Adažių karinę bazę, kur Latvijos kariai ir jų NATO sąjungininkai ruošėsi pratyboms. Šie asmenys iš pradžių buvo apkaltinti mėginimu šnipinėti ir terorizmu, bet vėliau jų veiksmai buvo perkvalifikuoti į chuliganizmą.

Kaip nurodoma Latvijos saugumo tarnybos metinėje ataskaitoje, 2016 metais didžiausią grėsmę kontržvalgybos srityje šaliai kėlė Rusijos federalinė saugumo tarnyba (FSB), Rusijos užsienio žvalgybos tarnyba (SVR) ir Rusijos ginkluotųjų pajėgų Generalinio štabo Vyriausioji žvalgybos valdyba (GRU) – daugiausia dėl jų suaktyvėjimo kaimyninėse šalyse ir prieinamų išteklių.

Manoma, kad Latvijoje veikia ne vien Rusijos, bet ir kitų šalių žvalgybos tarnybos, bet jų aktyvumas ir grėsmė nacionaliniam saugumui išlieka gana maža, sakoma Saugumo policijos ataskaitoje.

Be kita ko, praėjusią savaitę buvo pranešta, kad nuo gruodžio Lietuvoje yra suimti trys Lietuvos piliečiai, įtariami už atlygį šnipinėję Rusijai.