Naujienų srautas

Pasaulyje2018.02.04 21:03

Kipro prezidento rinkimus laimėjo N. Anastasiadesas

ELTA 2018.02.04 21:03

Kipro prezidento rinkimus laimėjo dabartinis šalies vadovas Nikosas Anastasiadesas. Suskaičiavus visus balsus, jis gavo 56 proc. rinkėjų pasitikėjimą. Pasak valstybinės televizijos, N. Anastasiadeso konkurentas antrajame rinkimų rate Stavrosas Malasas pasveikino nugalėtoją su pergale. Komunistiškos AKEL partijos remtas kandidatas surinko 44 proc. balsų, pranešė Vidaus reikalų ministerija.

N. Anastasiadeso šalininkai susirinko sostinės Nikosijos centre, triukšmingai švęsdami savo kandidato pergalę.

Vienas pagrindinių naujojo prezidento uždavinių bus atgaivinti taikos derybas dėl 1974-aisiais padalytos salos suvienijimo. Jos praėjusių metų vasarą, nepaisant Jungtinių Tautų (JT) tarpininkavimo, vėl žlugo. Nesutarimų priežastis buvo būsimas Turkijos vaidmuo strategiškai svarbioje saloje, kuris yra maždaug už 100 km nuo Sirijos krantų.

Rinkimai sekmadienį vyko tik graikiškoje Kipro dalyje. Kipro turkai salos šiaurėje balsavime nedalyvavo. Trečioji pagal dydį Viduržemio jūros sala yra padalyta nuo Turkijos invazijos į Kiprą 1974-aisiais, kurią paskatino tuometinės Graikijos karinės chuntos inspiruotas karinis perversmas.

1983 metais paskelbtą Šiaurės Kipro Turkų Respubliką pripažįsta tik Turkija. Ir ekonominiu požiūriu ji visiškai priklausoma nuo Ankaros.

Prezidentė Dalia Grybauskaitė pasveikino perrinktąjį Kipro Respublikos Prezidentą N. Anastasiades ir palinkėjo visokeriopos stiprybės ir sėkmės jau antrąją kadenciją einant šias atsakingas pareigas ir dirbant šalies ir jos žmonių labui.

Šalies vadovė pabrėžė, kad piliečių parodytas pasitikėjimas yra prezidento pastangų siekiant Kipro gerovės ir saugumo, taip pat santaikos ir taikaus salos suvienijimo įvertinimas. Prezidentė išreiškė įsitikinimą, kad abi šalys toliau glaudžiai dirbs spręsdamos bendrus žemyno iššūkius, aktualius saugumo ir ekonomikos uždavinius.

Šalies vadovė palinkėjo, kad artimiausiais metais Lietuva ir Kipras dar aktyviau plėtotų ir dvišalį dialogą, o mūsų piliečių ryšius praturtintų naujos naudingo bendradarbiavimo iniciatyvos.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi