Pasaulyje

2018.02.04 13:18

Vokietijoje prasidėjo paskutinis derybų dėl koalicinės vyriausybės etapas

BNS 2018.02.04 13:18

Vokietijos kanclerės Angelos Merkel konservatoriai ir centro kairės socialdemokratai sekmadienį pradėjo, kaip viliasi, paskutinį derybų dėl koalicinės vyriausybės etapą, nors derybos gali užtrukti ir papildomas dvi dienas.

Tačiau partijų lyderiai perspėjo, kad lieka neišspręstų svarbių klausimų.

Pastangos suburti valdančiąją koaliciją jau yra ilgiausios per Vokietijos pokario istoriją ir su šiomis derybomis nesibaigs. Susitarimui balsavimu dar turės pritarti Socialdemokratų partijos nariai, kurių daugelis skeptiškai vertina perspektyvą po katastrofiškų rugsėjo rinkimų rezultatų atnaujinti nuo 2013 metų Vokietiją valdžiusį aljansą.

A. Merkel Krikščionių demokratų sąjunga (CDU), jos sąjungininkė Bavarijos Krikščionių socialinė sąjunga (CSU) ir socialdemokratai sekmadienį nusistatė kaip terminą deryboms užbaigti, bet paliko dar dvi dienas atsargai.

„Šios trys partijos pastarosiomis dienomis susitarė ir suartėjo daugeliu klausimų, bet vis dar yra temų, kurias reikia aptarti, ypač dėl socialinės politikos klausimų“, – atvykdamas į derybas žurnalistams sakė socialdemokratų lyderis Martinas Schulzas (Martinas Šulcas).

Tarp jo minėtų klausimų yra darbo ir sveikatos apsaugos politikos klausimai, kurie jo partijai yra prioritetas.

„Aš vis dar suinteresuotas greita pažanga, bet mes norime suteikti Vokietijai stabilią vyriausybę, o stabili vyriausybė susijusi su patvariu koalicijos susitarimu, kuris būtų priimtinas visiems, – sakė jis. – Tad galiausiai privalome skirti laiko, kiek jo mums reikia, kad sukurtume tokį stabilų pamatą.“

A. Merkel sakė negalinti prognozuoti, kiek truks derybos.

„Vis dar yra svarbių punktų, kuriuos reikia išsiaiškinti, tad ateinu su gera valia, bet, žinoma, ... tikėdamasi sunkių derybų šiandienos susitikime. Mes žinome, kokią užduotį turime“, – pridūrė ji.

A. Merkel bandymas suformuoti vyriausybę su dviem mažesnėmis partijomis lapkričio mėnesį žlugo. M. Schulzas, kuris anksčiau atmesdavo galimybę atnaujinti dviejų didžiausių Vokietijos partijų „didžiąją koaliciją“, vėliau apsigalvojo, bet vis dar susiduria su kai kurių savo partijos narių pasipriešinimu.

Jei susitarimo pasiekti nepavyks, arba jeigu jį atmes Socialdemokratų partijos nariai, bus suformuota A. Merkel mažumos vyriausybė arba sušaukti nauji rinkimai.