Pasaulyje

2018.02.02 21:34

D. Trumpas pritarė FTB piktnaudžiavimą galimai atskleidžiančio memorandumo paskelbimui

BNS 2018.02.02 21:34

JAV prezidentas Donaldas Trumpas, nepaisydamas Teisingumo departamento ir Federalinio tyrimų biuro (FTB) prašymų dėl galimo itin slaptų kontržvalgybos duomenų atskleidimo blokuoti skandalingą memorandumą, kuris esą atskleidžia FTB piktnaudžiavimą tiriant jo rinkimų kampaniją, penktadienį pritarė šio dokumento paskelbimui.

„Manau, kad tai, kas vyksta mūsų šalyje, yra gėdinga“, – pareiškė prezidentas žurnalistams Baltuosiuose rūmuose.

Jis pridūrė, kad kai kuriems FTB pareigūnams „turėtų būti gėda“.

Baltųjų rūmų šaltiniai pranešė, kad D. Trumpas, nepaisydamas FTB direktoriaus Christopherio Wray perspėjimo, leido paviešinti „visą“ memorandumą be jokių pataisymų.

Anksčiau šiandien JAV lyderis užsipuolė Teisingumo departamentą bei FTB ir apkaltino juos šališkumu demokratų naudai.

„Aukščiausi FTB vadovai ir tyrėjai bei Teisingumo departamentas politizavo šventą tyrimų procedūrą demokratų naudai ir (nukreipė ją) prieš respublikonus“, – parašė prezidentas socialiniame tinkle „Twitter“.

Keturių puslapių memorandumą parengė Atstovų Rūmų Žvalgybos komiteto pirmininkas respublikonas Devinas Nunesas, siekęs pavaizduoti Teisingumo departamentą ir FTB kaip itin politizuotas, prieš D. Trumpą nusistačiusias agentūras.

Demokratai ir kritikai žvalgybos bendruomenėje sako, kad šis paskelbimas yra triukas siekiant priversti suabejoti Teisingumo departamento ir FTB nepriklausomybe, naudojant labai selektyvią informaciją, kurios negalima viešai atremti neatskleidžiant daugiau paslapčių apie vyriausybės kontržvalgybos operacijas.

Pasak jų, galutinis D. Nuneso tikslas, pritariant D. Trumpui, yra pakirsti specialiojo prokuroro Roberto Muellerio tyrimą dėl D. Trumpo rinkimų kampanijos pareigūnų galimo slapto susimokymo su Rusija.

D. Nuneso memorandume, grindžiamame griežtai įslaptintais dokumentais, susijusiais su Rusijos šnipų veikla, apžvelgiamos priežastys, dėl kurių 2016 metais FTB paprašė Užsienio žvalgybos stebėjimo teismo (FISA) išduoti vadinamąjį nacionalinio saugumo orderį, leidusį sekti D. Trumpo rinkimų kampanijos patarėją Carterį Page`ą, palaikiusį glaudžius ryšius su Rusija.

D. Nunesas teigia, kad prašymas išduoti orderį buvo grindžiamas „Rusijos dosjė“, informacija apie kontaktus tarp D. Trumpo kampanijos ir Maskvos, kurią sukaupė buvęs britų žvalgybos agentas Christopheris Steele`as.

Šis dosjė tebėra ginčijamas ir neįrodytas. Jį iš dalies finansavo demokratės Hillary Clinton prezidentinė kampanija, ir šis faktas, kaip sako D. Nunesas, rodo FTB ir Teisingumo departamento nusistatymą prieš D. Trumpą bei piktnaudžiavimą įgaliojimais.

Vaizdas, kurį turėtų pateikti D. Nuneso memorandumas, atitinka seniai skelbiamus D. Trumpo pareiškimus, kad įtarimai dėl jo kampanijos slapto susimokymo su Rusija, siekusia paveikti 2016 metų rinkimų rezultatus, yra „melagingos naujienos“.