Pasaulyje

2018.02.01 15:18

Šveicarai referendume spręs dėl televizijos ir radijo licencijos mokesčio

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2018.02.01 15:18

Šveicarija – viena šalių, kurios vidaus reikalai sprendžiami kartu su gyventojais – šiems balsuojant referendumuose. Pavasarį vyksiančiame pirmame iš keturių šiemet suplanuotų referendumų žmonės spręs, ar atsisakyti privalomo televizijos ir radijo licencijos mokesčio gyventojams. Šis mokestis dabar sudaro didžiąją dalį Šveicarijos transliuotojų asociacijos pajamų.

Kritikuojantys siūlymą atsisakyti šio mokesčio sako, kad sumažėjus finansavimui, iškils grėsmė gauti nešališką ir objektyvią informaciją.

Mokestis už tai, kad turi radiją ar televizorių, dar vadinamas „billage“ (licencijos mokesčiu), jau seniai kelia aistras Šveicarijoje. Apie 400 eurų už radijo ar televizoriaus aparatą namuose per metus tenka pakloti tiek patiems šveicarams, tiek kitiems gyventojams, turintiems ar nuomojantiems būstą šioje šalyje. Nors vyriausybė ir parlamentas sako nepritariantys tokio mokesčio naikinimui, vis dėlto kovą organizuojamame referendume lemiamą žodį tars tauta.

Prieš mokesčio panaikinimą protestuojantieji sako, kad jei bus atsisakyta tokio mokesčio – iškils grėsmė gauti nešališką informaciją skirtingomis kalbomis, nes šis mokestis išlaiko visuomeninius transliuotojus, o jo panaikinimas reikštų didesnes galimybes į rinką ateiti privačiam verslui.

Licencijos mokestis mokamas Šveicarijos transliuotojų asociacijai – tai yra jos pagrindinės pajamos. Ši asociacija vienija šveicarų televizijos ir radijo visuomeninius kanalus, rengiančius informaciją prancūzų, vokiečių, italų ir retoromanų kalbomis. Būtent šios kalbos yra pripažintos oficialiomis Šveicarijoje. Tačiau vienas argumentų dėl tokio mokesčio – esą ši asociacija tapo per daug dominuojanti, o tai apsunkina privačių transliuotojų veiklą.

Išsamiau – Valdonės Rudenkienės reportaže.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.