Pasaulyje

2018.01.31 11:35

D. Trumpas pasirašė įsakymą tęsti Gvantanamo karinio kalėjimo darbą

BNS2018.01.31 11:35

JAV prezidentas Donaldas Trumpas pasirašė naują įsakymą, kuriuo skelbiamas jo ketinimas tęsti Gvantanamo karinio kalėjimo darbą, antradienį paskelbė Baltieji rūmai.

D. Trumpas per savo rinkimų kampaniją 2016 metais aiškiai deklaravo norįs, kad Gvantanamo kalėjimas toliau veiktų ir būtų „prikimštas blogų žmonių“. Tačiau minimas Baltųjų rūmų pranešimas, pasirodęs prieš pat pirmąjį prezidento metinį pranešimą, rodo, kad aštuonerius metus trukusios ankstesnio prezidento Baracko Obamos pastangos uždaryti šį kalėjimą oficialiai atšaukiamos.

Įsakyme nurodoma, kad JAV išsaugo galimybę Gvantanamo kalėjime Kuboje laikyti ir daugiau priešo kovotojų, jeigu tai bus būtina. Jame sakoma, kad gynybos sekretorius turi rekomenduoti kriterijus dėl asmenų, JAV sučiuptų per ginkluotus konfliktus, likimo, įskaitant jų perkėlimą į Gvantanamo kalėjimą.

„Įsakymu išsaugomas gyvybiškai svarbus įrankis Jungtinėms Valstijoms ir jų piliečiams nuo tebesitęsiančių reikšmingų grėsmių apsaugoti, – nurodė Baltieji rūmai. – Per ginkluotus konfliktus sučiuptų priešų sulaikymas yra teisėtas ir būtinas kariavimo įrankis, kuris ir toliau turi būti prieinamas Jungtinėms Valstijoms.“

Praktiškai po D. Trumpo įsakymo nedaug kas turėtų pasikeisti, sakė Lee Wolosky, buvęs B. Obamos specialusis pasiuntinys Valstybės departamente dėl Gvantanamo uždarymo.

„Nemanau, kad naujo įsakymo pasirašymas daug keičia, – sakė L. Wolosky. – Bet kaip simbolinis dalykas jis keičia daug, nes du ankstesni prezidentai bandė uždaryti Gvantanamą, supratę, kad jis kenkia mūsų nacionaliniam saugumui. Simboliškai tai vėl patvirtina jo (D. Trumpo) suinteresuotumą palikti simbolį, labai pakenkusį Jungtinėms Valstijoms.“

Neaišku, ar D. Trumpo įsakas sukels didelę reakciją užsienyje, nes užsienio lyderiai jau žinojo, kad jis nori palikti Gvantanamo kalėjimą veikiantį. Sąjungininkai Europoje, musulmonų lyderiai ir kiti kritikai kategoriškai nepritarė asmenų kalinimui Gvantaname net po keliolika metų, nepateikus jiems kaltinimų. Jie įrodinėjo, kad kovotojų grupuotės šiuo prieštaringai vertinamu kalėjimu naudojosi kaip argumentu naujokams verbuoti.

Gvantanamo sulaikymo centrą tuometinis prezidentas George`as W. Bushas atidarė 2002 metų sausį, kad jame būtų laikomi ir tardomi įtariami priešo kovotojai. Daugiausiai kalinių – maždaug 680 – jame buvo 2003 metų vasarą.

G. W. Bushas prieš savo kadencijos pabaigą iš Gvantanamo kitur perkėlė maždaug 500 kalinių. B. Obama perkėlė 197 kalinius ir paliko 41, kurių penkis buvo rengiamasi paleisti.

Vadovaujant D. Trumpui į Gvantanamą kol kas nebuvo atvežta jokių naujų kalinių ir niekas iš jo nebuvo perkeltas kitur.