Pasaulyje

2018.01.31 12:10

JAV paskelbtas „Putino sąrašas“ – tik Kremliaus telefonų knyga

JAV pareiškimas, kad nors „Putino sąrašas“ paskelbtas, bet naujos sankcijos nebus taikomos, rodo, jog sąrašas paskelbtas nežinia kam ir jokio politinio efekto negalima tikėtis, LRT RADIJUI sako Vilniaus politikos analizės instituto analitikas Marius Laurinavičius. „Kai pirminės emocijos nuslūgs, Rusijos reakcija bus ta, kad ji laimėjo, t. y. bet kokio sąrašo skelbimas be realių veiksmų Rusijai tik parodys, kad ji ir toliau gali daryti tai, ką nori“, – pabrėžia politikos apžvalgininkas.

– JAV paskelbė vadinamąjį Putino sąrašą, kuriame – daugiau nei 200 įtakingų ir su Kremliumi siejamų žmonių. Bet jokie apribojimai jiems nėra kol kas įvedami. Kokia tuomet sąrašo prasmė?

– Čia turbūt ir yra pati blogiausia žinutė. Valstybės departamento pareiškime sakoma, kad jokios naujos sankcijos nebus taikomos, ir priduriama, kad jos nebus taikomos todėl, kad jau pats Kongreso priimtas įstatymas, pagal kurį šis sąrašas paskelbtas, – pakankama atgrasa Rusijai.

Taigi šis pareiškimas siunčia bent dvi iš tiesų labai blogas žinutes. Pirmoji – kad, nors Kongresas priėmė tokį įstatymą, dabartinė administracija jo vykdyti nesiruošia. Beje, būtent dėl to Rusijos lobistai taip buvo išsigandę ir dirbo ten kelis mėnesius, nes po šito sąrašo paskelbimo turėjo būti imtasi vienokių ar kitokių priemonių. Bet dabar yra aiškiai pasakyta, kad jokių priemonių nebus imtasi.

Taigi sąrašas paskelbtas nežinia kam. Be to, jis gana trumpas, nors, mano galva, turėtų būti gerokai ilgesnis.

Taip pat jame nepasakyta nieko tokio, kas galėtų atskleisti kokios nors naujos informacijos ar parodyti, kurie asmenys tikrai kišosi į rinkimus (prisiminkime, kad šis įstatymas priimtas būtent kaip atsakas į Rusijos kišimąsi į rinkimus). Taigi iš esmės ten, kaip vienas Rusijos politikas sakė, – Kremliaus telefonų sąrašas.

– Bet gal žinojimas, kad yra įtraukti į sąrašą, gali kaip nors paveikti tų asmenų elgesį? Nes juk buvimas sąraše reiškia, kad esi pirmas eilėje ir bet kada gali būti sankcionuotas?

– Žiūrint realiai, sąraše yra iš esmės visa Rusijos vyriausybė, prezidento administracija. Bet mes turbūt neįsivaizduojame, kad visiems in corpore būtų taikomos sankcijos, nes tada įvyktų tikrasis santykių nutraukimas. Taigi žinia bloga dėl to, kad, kai pirminės emocijos nuslūgs, Rusijos reakcija bus ta, kad ji laimėjo, t. y. bet kokio sąrašo skelbimas be realių veiksmų Rusijai tik parodys, kad ji ir toliau gali daryti tai, ką nori.

Svarbu ir tai, kad netgi JAV Centrinės žvalgybos vadovas pirmadienį pareiškė, jog mano, kad Rusija vėl kišis į 2018 m. Kongreso rinkimus. Taigi Rusija gavo žinią, kad už tai, jog jau kišosi į rinkimus, Donaldo Trumpo administracija nesiruošia jos bausti, nors Kongresas ir priėmė specialų įstatymą tam, kad ji būtų nubausta.

– Amerikos iždo departamentas atskleidė tik nekonfidencialią sąrašo dalį. O kitoje dalyje, kuri viešai neatskleista, gali būti ir kitų pavardžių. Prasminga svarstyti, kokios ten pavardės?

– Taip, aiškiai parašyta, kad viešai neskelbiamame sąraše gali būti ir kitų pavardžių, bet politinė žinia ta, kad nebus jokių naujų sankcijų. O jeigu sankcijos ir taikomos, turi būti paskelbta, kam ir kodėl, –  tada jos duoda kažkokį politinį efektą.

Taigi politinė D. Trumpo administracijos žinia, deja, bloga ir tiems, kam rūpi priešintis Kremliaus veiklai. Reikia suprasti, kad tai ženklas ir JAV, kad D. Trumpas ir ta administracijos dalis, kuri nori išlaikyti gerus santykius su Rusija ar netgi juos gerinti, nesiruošia pasiduoti spaudimui tos dalies, kuri mano, kad Rusijos reikia saugotis.