Pasaulyje

2018.01.30 13:42

D. Trumpo komanda svarsto 5G tinklų nacionalizavimo planą

BNS 2018.01.30 13:42

JAV prezidento Donaldo Trumpo nacionalinio saugumo komanda svarsto naujausios kartos sparčiojo belaidžio interneto tinklų nacionalizavimo planą, kuris jau sulaukė aštrios ryšio paslaugų teikėjų ir politikų kritikos.

Vienas su pasiūlymo projektu susipažinęs pareigūnas, prašęs neatskleisti jo tapatybės, agentūrai AFP pareiškė, kad ši idėja JAV nacionalinio saugumo pareigūnų prašymu „svarstoma jau porą savaičių“.

Pirmoji apie planą pranešė naujienų svetainė „Axios“, citavusi slaptus dokumentus, kuriuose siūloma, kad naujausią ir sparčiausią šalies mobiliojo ryšio tinklo dalį – penktosios kartos (5G) – kontroliuotų vyriausybė, nes taip būtų galima apsisaugoti nuo didėjančių Kinijos 5G technologijų pajėgumų ir kovoti su ekonomine ir politine grėsme, susijusia su Kinijos pastangomis plėtoti 5G technologiją.

Dokumentuose, pasak svetainės, nurodoma, kad JAV būtina per trejus metus sukurti nacionalinį centralizuotą 5G tinklą, o geriausia būtų, kad tokį tinklą sukurtų JAV vyriausybė, kuri po to suteiktų prie jo prieigą operatoriams, pavyzdžiui, AT&T, „Verizon“ ir „T-Mobile“.

Tiesa, svetainės šaltiniai pažymėjo, kad tai buvo senoji pasiūlymo versija, o naujojoje versijoje vyriausybės nuomonė dėl savarankiško tinklo kūrimo ir valdymo nėra tokia kategoriška.

Tačiau pasiūlymas, kuris prieštarautų ilgametei JAV politikai kliautis privačiais telekomunikacijų tinklais, nedelsiant sulaukė telekomunikacijų įmonių ir net JAV reguliavimo institucijų atstovų priekaištų.

Vienas su pasiūlymų susipažinęs pareigūnas pažymėjo, jog „nėra sunku rasti žmonių, kurie mano, kad tai yra kvaila idėja“.

Baltųjų Rūmų atstovė spaudai Sarah Sanders patvirtino, kad administracija „svarsto poreikį turėti saugų tinklą“.

„Šiuo metu šios diskusijos dar tik pradedamos. Nepriimta absoliučiai jokių sprendimų“, – pareiškė ji.

Tuo tarpu telekomunikacijų įmonių vadovai pabrėžė, jog privatusis sektorius jau kuria ir diegia 5G sistemas, kurios bus svarbios naudojant prie interneto jungiamus prietaisus, įskaitant buitinius prietaisus ir savaeigius automobilius.

Įsikišus federalinei vyriausybei, 5G diegimas įstrigtų, aiškino asociacijos „USTelecom“ vadovas Jonathanas Spalteris.

„Geriausias būdas užtikrinti šalies ryšio tinklų ateitį būtų toliau raginti ir teikti paskatas Amerikos plačiajuosčio ryšio įmonėms ... kad mes toliau darytume tai, ką darome geriausiai: investuotume, kurtume inovacijas ir pirmautume“, – pareiškė jis.

5G technologiją jau kuria ir testuoja nemažai JAV įmonių, pavyzdžiui, „Verizon“. Dauguma įmonių šią technologiją ketina pristatyti iki 2020 metų, rašo agentūra „Bloomberg“.

Jos teigimu, JAV Kongreso nariai ypač nerimauja dėl didėjančios Kinijos tinklų įrangos gamintojos „Huawei“ įtakos.

JAV verslo dienraščio „The Wall Street Journal“ šaltiniai pažymi, kad Kinija aktyviai plėtoja 5G technologiją, tuo tarpu šalis, kuri pirmoji pradės naudoti šią technologiją, įgis didelį konkurencinį pranašumą, nes 5G gali tapti pasaulio informacinės ekonomikos pagrindu.