Naujienų srautas

Pasaulyje2018.01.30 08:14

D. Trumpas metinėje kalboje neapsieis be pagyrų

Jungtinių Valstijų prezidentas Donaldas Trumpas antradienio vakarą kreipsis į Amerikos visuomenę ir Kongresą. Analitikai nekantriai laukia, kaip prezidentas šįkart improvizuos jam kruopščiai parengtą metinę kalbą.

Stiprios, saugios ir orios Amerikos kūrimas – esminis D. Trumpo kalbos akcentas. Analitikai neabejoja, kad prezidentas stengsis pabrėžti savo pergales ir ekonomikos klestėjimą.

„Mūsų šaliai sekasi puikiai, mūsų ekonomika ko gero yra stipresnė nei kada nors yra buvusi“, – sakė JAV lyderis.

Prezidento administracija praneša, kad kalboje numatyti 5 prioritetai: imigracija, darbo vietų kūrimas, infrastruktūra, prekyba ir nacionalinis saugumas.

Kreipimosi išvakarėse prezidentas žadėjo daug dėmesio skirti vadinamiesiems „svajotojams“, imigrantams, dar vaikystėje atsidūrusiems Jungtinėse Valstijose.

„Daugybę metų jie kalbėjo apie imigraciją, tačiau iš tikrųjų nieko nedarė. Mes norime kažką padaryti. Mes tikimės. Tai turi būti abiejų partijų sutarimas, respublikonai negali to padaryti vieni. Tikimės, kad sulauksime pakankamai demokratų palaikymo, jog galėtume pertvarkyti imigracijos politiką“, – sakė JAV prezidentas.

Nuo pirmųjų darbo dienų D. Trumpas siekia ne laisvos, bet sąžiningos prekybos, ypač su Kinija. Bet dabar jis vis aštriau kritikuoja ir prekybą su Kanada bei Meksika, ir su Europos Sąjunga.

Dar nuo rinkimų kampanijos D. Trumpas žadėjo ir infrastruktūros planą – skirti daugiau negu 1,5 trilijono dolerių kelių ir tiltų renovacijai. Antradienį planą jis turi pristatyti. Be to, pasak Baltųjų rūmų, D. Trumpas pasigirs įvykdęs kitą rinkimų pažadą – su Kongresu sumažinęs mokesčius.

Vidaus politikai tradiciškai dėmesio bus daugiausia, bet kalbėdamas apie nacionalinį saugumą prezidentas turėtų paminėti ir išorės grėsmes, pagirti savo administracijos pažanga kovojant su „Islamo valstybe“.

„Tikiu, kad bent kartą kalboje bus paminėtas raketų žmogelis, gal net du. Manau, kad D. Trumpas sau palankiai pateiks savo Artimųjų Rytų politiką. Nesitikiu, kad jis užsimins apie Rusiją“, – prognozuoja Amerikos verslo instituto ekspertas Noramas Ornsteinas.

Po metų poste D. Trumpo populiarumas mažesnis nei bet kurio kito prezidento. Demokratų atstovai, kurie planuoja vilkėti juodai, pakvietė į prezidento kreipimąsi vadinamuosius „svajotojus“ ir priekabiavimo aukas – taip sieks atkreipti dėmesį į imigracijos reformą ir paremti iniciatyvą „MeToo“ („Mane taip pat“).

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi