Pasaulyje

2018.01.28 13:14

Kipre vyksta prezidento rinkimai

ELTA 2018.01.28 13:14

Susiskaldžiusi Kipro sala sekmadienį renka naują prezidentą, tačiau manoma, kad prireiks antrojo prezidento rinkimų turo. Jis vyks vasario 4-ąją.

Iš devynių kandidatų tik trys turi realias galimybes laimėti prezidento rinkimus: tai dabartinis 71 metų amžiaus prezidentas Nicosas Anastasiadesas, pagrindinės opozicinės komunistų partijos „Akel“ remiamas 51 metų amžiaus kandidatas Stavrosas Malasas ir 44 metų amžiaus Nikolasas Papadopoulosas.

Prieš rinkimus atliktose viešosios nuomonės apklausose N. Anastasiadesą palaikė 35 proc. rinkėjų, o du pagrindinius jo varžovus – po 22 proc. rinkėjų.

2004 metais visa Kipro sala tapo Europos Sąjungos (ES) nare, tačiau ES taisyklės taikomos tik pietinėje graikiškoje salos dalyje. Kipras į dvi dalis buvo padalytas po Turkijos invazijos į salą 1974-aisiais. Invaziją paskatino Graikijos inspiruotas karinis perversmas.

Pakartotiniai bandymai suvienyti salą buvo nesėkmingi, nepavykus susitarti pagrindiniais klausimais. Paskutinės pastangos pasiekti taikos susitarimą padalytai Kipro salai žlugo liepos mėnesį vykusiose Jungtinių Tautų (JT) remiamose derybose.

Jei bus perrinktas, N. Anastasiadesas žadėjo atnaujinti derybas dėl salos suvienijimo. Šiam politikui taip pat atitenka nuopelnai už greitą Kipro išvedimą iš finansinės krizės, kuri salą ištiko 2013 metais. 2014 metais nedarbo lygis šalyje siekė 16 proc., o 2017 metų pabaigoje – jau tik 10 proc. Tačiau N. Anastasiadeso varžovai kritikuoja politiką, neva derybose su turkais jis nėra pakankamai griežtas.