Pasaulyje

2018.01.28 10:05

Suomijoje renkamas prezidentas

ELTA, LRT RADIJAS, LRT.lt 2018.01.28 10:05

Sekmadienį Suomijoje renkamas prezidentas. Rinkimuose dalyvauja aštuoni kandidatai, tarp jų ir dabartinis prezidentas Saulis Niinisto. Jis šalyje vertinamas dėl išlaikytų subalansuotų santykių su kaimyne Rusija tuo metu, kai Maskvos ir Vakarų santykiai yra įtempti.

Suomijoje prezidentas renkamas šešerių metų kadencijai. Remiantis viešosios nuomonės apklausų duomenimis, buvęs finansų ministras ir konservatorių lyderis S. Niinisto laikomas šių rinkimų favoritu – už jį balsuotų apie 63 procentus rinkėjų.

Kai kurios prieš rinkimus atliktos apklausos parodė, kad 69 metų amžiaus S. Niinisto gali jau pirmajame rinkimų rate pasiekti pergalę. Tačiau, jei prireiks antrojo prezidento rinkimų rato, jis bus rengiamas vasario 11 dieną.

Tikėtina, kad antrajame ture gali susirungti S. Niinisto ir Žaliųjų partijos kandidatas Pekas Haavisto – apklausų duomenimis, už jį balsuotų 14 proc. rinkėjų. Jis 2012 metais antrajame prezidento rinkimų rate pralaimėjo prieš S. Niinisto.

Apie 4,4 mln. žmonių turi teisę balsuoti Suomijos prezidento rinkimuose. Teigiama, kad 36 proc. rinkėjų balsavo išankstiniame balsavime. Balsavimo punktai užsidarys 20.00 val. vietos laiku. Preliminarių rezultatų tikimasi sulaukti vėlai sekmadienį.

Per rinkimų kampaniją buvo aptariamas stojimo į NATO klausimas, Ukrainos krizė, klimato kaita ir neseniai priimtas prieštaringai vertinamas aktyvios darbo paieškos modelis.