Pasaulyje

2018.01.27 21:06

Suomijos prezidentas gali būti perrinktas antrai kadencijai jau pirmajame ture

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2018.01.27 21:06

Suomijoje sekmadienį vyks prezidento rinkimai, per kuriuos pergalė, gal netgi jau pirmajame ture, prognozuojama dabartiniam šalies vadovui Sauliui Niinisto.

Per pirmąją 6 metų kadenciją jis pelnė dešimtmečius nematytą populiarumą – dar ir dėl to, kad mėgina išlaikyti tradicinę pusiausvyrą tarp Rusijos ir NATO. S. Niinisto žengė daug žingsnių bendradarbiauti su Amerika ir NATO, bet pasisako prieš stojimą į aljansą, kad neerzintų Rusijos.

Suomijos prezidentas pro langus mato didžiausią stačiatikių katedra Vakarų Europoje – priminimą apie šimtmečius skaudžios istorijos ir karų. O paskui – apie dešimtmečius finliandizacijos, kai politikai ir žiniasklaida vengė bent kiek erzinti Maskvą.

Įpratusi kliautis tik savimi šalis griežtai laikosi neutralumo: per televizijos debatus visi kandidatai atsisakė žadėti pagalbą Baltijos šalims, jei jos būtų užpultos, nors solidarumą numato ne tik NATO, bet ir Europos Sąjungos sutartis. O prezidentas šaltai sureagavo į pernykštį NATO pareiškimą, kad šalis lengvai prisijungtų prie aljanso, nes jau puikiai pasirengusi.

Bet spalį jis dalyvavo, kai Helsinkyje NATO vadovas atidarė aljanso centrą kovoti su hibridinėmis grėsmėmis. Neutralumas nebepadeda – ne tik Rusijos laivai ir lėktuvai nuolat pažeidinėja Suomijos erdvę, bet ir valdžia sako turinti įrodymų apie mažiausiai 20 dezinformacijos kampanijų prieš Suomiją, kurioms vadovavo Kremlius.

Apklausos rodo, kad narystė NATO tokia nepopuliari kaip visada. Šoktelėjimas po Krymo aneksijos praėjo, ir dabar vėl tik penktadalis suomių už, pusė – prieš.

Todėl analitikai sako, kad S. Niinisto vidurio kelias gali jau sekmadienį be antrojo turo atnešti dar vieną 6 metų kadenciją. Tie, kas už narystę NATO, įžiūri jo palankius žingsnius. Tie, kas prieš – tiki, kad žengimą narystės link pristabdys jo noras klausimą spręsti referendumu.

Plačiau apie tai – Vykinto Pugačiausko reportaže.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.