Pasaulyje

2018.01.26 16:23

Lenkija griežtina bausmes už nacių koncentracijos stovyklų vadinimą „lenkų stovyklomis“

ELTA2018.01.26 16:23

Už istoriškai neteisingą pavadinimą – „lenkų“ koncentracijos stovyklos, turint omenyje nacių mirties stovyklas okupuotoje Lenkijoje per Antrąjį pasaulinį karą, ateityje grės iki trejų metų laisvės atėmimo bausmė. 

Prieštaringai vertinamam atitinkamo įstatymo sugriežtinimui penktadienį pritarė Lenkijos parlamentas, kuriame absoliučią daugumą turi valdančioji Teisės ir teisingumo partija (PiS). Už buvo 279 parlamentarai, prieš – 5, 130 susilaikė, pranešė agentūra PAP.

Griežtesnėmis bausmėmis vyriausybė nori geriau apsaugoti šalies ir savo piliečių įvaizdį užsienyje. Dažnai neapdairiai panaudojus sąvoką „lenkų stovyklos“, turint omenyje vokiečių koncentracijos stovyklas, Lenkijai vis buvo priskiriama atsakomybė už nacių nusikaltimus, argumentavo teisingumo viceministras Patrykas Jakis. „Dabar Lenkijos vyriausybė galės efektyviai su tuo kovoti“, – pridūrė jis.

Kas naudos šią sąvoką, rizikuos gauti piniginę baudą arba sėsti į kalėjimą iki trejų metų. Įstatymas nebus taikomas meno ir mokslo sritimis.

2012 metais per klaidą ir JAV prezidentas Barackas Obama kalbėjo apie „lenkų stovyklas“, taip sukeldamas didelį Lenkijos nepasitenkinimą. Ekspertai iš Yad Vashemo Holokausto aukų atminimo memorialo Jeruzalėje tuo tarpu jau vykstant diskusijoms dėl įstatymo reiškė susirūpinimą, kad naujos taisyklės gali būti panaudotos istoriškai įrodytai Lenkijos atsakomybei dėl nusikaltimų prieš žydus neigti.

Įstatymas galios ir užsienyje. Tačiau, ekspertų vertinimu, tai bus sunkiai įgyvendinama.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt