Pasaulyje

2018.01.25 15:52

D. Trumpas atvyko į Šveicariją dalyvauti Davoso forume

ELTA, BNS2018.01.25 15:52

JAV prezidentas Donaldas Trumpas ketvirtadienį atskrido į Šveicariją, kur dalyvaus Davose vykstančiame Pasaulio ekonomikos forume (PEF).

Prezidentiniu lėktuvu „Air Force One“ D. Trumpas atskrido į Ciurichą anksčiau nei planuota ir iškart įsėdo į JAV sraigtasparnį, nuskraidinusį jį į Alpių kurortą. Per maždaug 40 minučių trukusį skrydį D. Trumpas galėjo grožėtis snieguotais kaimais ir kalnais bei tviskančiu ežeru.

Davose susirinkę pasaulio politikos ir verslo elito nariai nekantriai laukia, ką prezidentas pasakys apie savo programą „Pirmiausiai – Amerika“.

Tikimasi, kad D. Trumpas pareikš, jog Jungtinės Valstijos yra atviros verslui, bet į protekcionizmą linkusio prezidento dalyvavimas kasmetiniame laisvosios prekybos šalininkų susitikime daugelį stebina. Šią savaitę D. Trumpo pasirašyti nauji muitų tarifai, palankūs Amerikos gamintojams, dar labiau padidino susirūpinimą dėl jo nacionalistinių nuostatų.

„Ketinu pasakyti – keliaukite į Jungtines Valstijas. Jūs turit apsčiai pinigų. Tačiau nemanau, kad man (būtina ten) vykti, nes jie keliauja čionai, keliauja labai sparčiai“, – tvirtino prezidentas.

Skleis žinią apie JAV augimą

Prezidento ketvirtadienio darbotvarkėje numatytas jo ir kitų pasaulio lyderių priėmimas, taip pat privati vakarienė su atrinktų Europos įmonių, „didelę dalį“ savo operacijų atliekančių Jungtinėse Valstijose, vadovais, sakė D. Trumpo vyriausiasis patarėjas ekonomikos klausimais Gary Cohnas.

D. Trumpas planuoja „pasidalyti mūsų šalies ekonominės sėkmės istorija ir paskatinti juos ir toliau investuoti į Ameriką, sakė G. Cohnas, pridurdamas, kad prezidentas ketina nusiųsti žinutę forumui, kad klestinti Amerika yra naudinga pasauliui.

„Kai Jungtinės Valstijos auga, auga ir pasaulis, – sakė jis. – Prezidentas ir toliau skatins sąžiningą ekonomikos konkurencingumą ir leis aiškiai suprasti, kad negali būti laisvos ir atviros prekybos, jeigu šalys nesielgs atsakingai pagal taisykles“.

Prieš išvykdamas į Davosą, D. Trumpas tviteryje rašė, kad vyksta į Šveicariją „pranešti pasauliui, kokia didi yra Amerika ir kaip jai puikiai sekasi“.

„Mūsų ekonomika dabar klesti ir, man dedant visas pastanga, ji tik stiprės... mūsų šalis pagaliau vėl LAIMI!“, – pridūrė jis.

Davosas, AFP/Scanpix nuotr.

Prieš išvykdamas į Davosą, D. Trumpas supykdė Kiniją ir Pietų Korėją, pritaikydamas naujus tarifus saulės baterijoms ir skalbimo mašinoms. Davose D. Trumpas ketina apginti tokį savo sprendimą.

JAV prezidento darbotvarkėje susitikimai su pasaulio lyderiais numatyti ir penktadienį, tą dieną forume taip pat laukiama ir jo finalinės kalbos. Prieš savo kalbą jis taip pat turėtų susitikti su Ruandos prezidentu Pauliu Kagame ir forumo šeimininku Šveicarijos prezidentu Alainu Berset. Manoma, kad šių susitikimų metu daugiausia dėmesio bus skiriama ekonominiams klausimams.

Per visus savo būsimus susitikimus prezidentas tikisi išplėsti ekonomines galimybes amerikiečiams, kurti partnerystes, atkreipti dėmesį į bendrus saugumo tikslus ir atrasti naujų būdų, kaip reformuoti tarptautines ir regionines organizacijas, kad jos funkcionuotų veiksmingai, su didesne atskaitomybe.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt