Pasaulyje

2018.01.24 18:39

Katalonijos parlamento pirmininkas C. Puigdemont`ą vadina teisėtu krašto vadovu

BNS2018.01.24 18:39

Katalonijos parlamento pirmininkas Roger Torrentas trečiadienį tvirtino, kad nuverstasis prezidentas Carlesas Puigdemont`as yra teisėtas regiono lyderis, nors lieka klausimas, kaip jis galėtų perimti valdžią, būdamas savanoriškoje tremtyje Belgijoje.

„Prezidentas C. Puigdemont`as turi visas teises ... būti išrinktas“, – sakė R. Torrentas žurnalistams po susitikimo su C. Puigdemont`u Briuselyje, nors Ispanijos centrinė vyriausybė stengėsi sukliudyti šiam susitikimui.

Jis turėjo omenyje vėliau šį mėnesį vyksiančią Katalonijos parlamento sesiją, kurioje parlamentarai balsuos už arba prieš C. Puigdemont`ą, oficialiai pasiūlytą kandidatu į Katalonijos vadovo postą po gruodį vykusių rinkimų, kuriuose absoliučią dauguma pelnė separatistinės partijos.

Ir šį kartą R. Torrentas neužsiminė nei kaip spalį Madrido atleistas C. Puigdemont`as, stengęsis atskirti Kataloniją nuo Ispanijos, sieks perrinkimo, nei kada ta sesija vyks.

Parlamento teisininkai tvirtina, kad C. Puigdemont`as privalo fiziškai dalyvauti toje sesijoje, bet sugrįžęs į Ispaniją jis tikriausiai būtų areštuotas ir turėtų stoti prieš teismą dėl maišto kurstymo, antivyriausybinės veiklos bei valstybės lėšų švaistymo.

C. Puigdemont`o, Katalonijos parlamento pirmininko Roger Torrento ir keturių paleistos vyriausybės narių susitikimas turėjo įvykti Katalonijos prekybos atstovybėje Briuselyje.

Tačiau derybas teko perkelti į kitą netoliese esančią vietą, Ispanijos centrinei vyriausybei nurodžius Katalonijos atstovui Briuselyje neleisti, kad susitikimas įvyktų misijos pastate.

Pirmadienį Katalonijos nepriklausomybės siekį remiantis R. Torrentas pasiūlė į Ispanijos regiono prezidento postą grąžinti atstatydintą lyderį C. Puigdemont`ą. O šis yra sakęs, kad ir būdamas Briuselyje oficialiai galėtų būti prisaikdintas per kitą parlamento sesiją, kuri turi įvykti iki šio mėnesio pabaigos.

Centrinė Ispanijos vyriausybė tam nepritaria. Trečiadienio rytą Ispanijos ministras pirmininkas Mariano Rajoy Ispanijos radijui pareiškė: jeigu tai įvyks, jis „kreipsiąsis į Konstitucinį Teismą“.

Pats C. Puigdemont`as vis dėlto sakė galintis sugrįžti į Ispaniją, o centrinė vyriausybė pažadėjo nurodyti jį suimti.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.