Pasaulyje

2015.09.08 13:45

B. Obama siūlo mažinti branduolinių ginklų arsenalą

JAV prezidentas Barackas Obama siūlo, kad Jungtinės Valstijos ir Rusija trečdaliu sumažintų strateginių branduolinių kovinių galvučių skaičių, taip pat savo taktinius branduolinius arsenalus Europoje. Per vizitą Berlyne B. Obama tai pabrėžė prie Brandenburgo vartų, prie kurių jau ne vienas Amerikos prezidentas yra pasakęs istorines kalbas.

JAV prezidentas Barackas Obama siūlo, kad Jungtinės Valstijos ir Rusija trečdaliu sumažintų strateginių branduolinių kovinių galvučių skaičių, taip pat savo taktinius branduolinius arsenalus Europoje. Per vizitą Berlyne B. Obama tai pabrėžė prie Brandenburgo vartų, prie kurių jau ne vienas Amerikos prezidentas yra pasakęs istorines kalbas. Rusija atsako neleisianti, kad sumažėtų jos branduolinių pajėgų galia.

Greitai sukaks lygiai 50 metų, kai palaikydamas padalytą Berlyną JAV prezidentas Johnas Kennedy prie Brandenburgo vartų sakė: esu berlynietis, o Ronaldas Reaganas prieš ketvirtį amžiaus ragino nuversti „geležinę uždangą“, kuri išskyrė ne tik Berlyną, bet ir Europą.

Šįkart B. Obama ragina Rusiją trečdaliu sumažinti Šaltojo karo palikimą – branduolinius arsenalus. Per antrą kadenciją jis žada surengti du aukščiausio lygio susitikimus branduolinio saugumo klausimais.

„Po visapusės apžvalgos nutariau, kad mes užtikrinsime Amerikos bei mūsų sąjungininkų saugumą ir išlaikysime patikimą strateginį atgrasinimą trečdaliu mažindami strateginius branduolinius ginklus“, – kalbėjo B. Obama.  

Tai turi parodyti, kad branduolinis nusiginklavimas tebėra svarbi B. Obamos administracijos politikos dalis. Sumažinus arsenalus trečdaliu, abi šalys pasiliktų po maždaug tūkstantį branduolinių užtaisų.

Bet Rusijos nuomone, ne vien ji ir Jungtinės Valstijos, taip pat ir kitos šalys turi mažinti savo branduolinius arsenalus. Esą Rusija neleis išbalansuoti strateginę branduolinę pusiausvyrą, kad sumažėtų jos branduolinių pajėgų galia – agentūros cituoja tokius Rusijos prezidento Vladimiro Putino žodžius. 

Anksčiau tolesnėms deryboms dėl branduolinių arsenalų ji kėlė sąlygą, kad Amerika koreguotų priešraketinio skydo Europoje planus.

Kita vertus, mažai tikėtina, kad Amerikos Senatas lengvai ratifikuotų naują branduolinių ginklų mažinimo sutartį. Galimas dalykas, B. Obama galėtų siekti Rusijos sutikimo sumažinti branduolinius arsenalus be oficialios sutarties. Šis klausimas veikiausiai bus pagrindinis, kai B. Obama rugsėjį atvyks į Maskvą.

B. Obama populiarus Vokietijoje, tai rodo nuomonių apklausos. Bet su Angela Merkel jo santykiai santūrūs, greičiau pragmatiški. O šįkart prezidentui teko aiškintis dėl buvusio Centrinės žvalgybos valdybos darbuotojo paviešintos informacijos, jog Amerikos Nacionalinė žvalgybos agentūra rinko duomenis apie amerikiečių pokalbius telefonu ir stebėjo interneto vartotojus visame pasaulyje.

„Internetas mums nauja teritorija, kurioje demokratinių vertybių priešai gali įvairiais keliais kėsintis į mūsų gyvenimą. Saugumo klausimais mes bendradarbiaujame su Jungtinėmis Valstijomis, bet sakau aiškiai – renkant informaciją svarbu laikytis tinkamų proporcijų, demokratijos, kad žmonės jaustųsi saugūs“, – kalbėjo A. Merkel.

„Kiek aš galėjau patikrinti ir sužinoti, kaip veikia mūsų žvalgyba, esu tikras – laikomės deramos pusiausvyros“, – tikino B. Obama.

JAV prezidentas užtikrino, kad po Vokietijos ir Prancūzijos piliečių elektroninius laiškus Jungtinės Valstijos niekada „nesiknaisiojo“.