Pasaulyje

2018.01.22 16:08

Tokijuje surengtos evakuacijos atakos atveju pratybos

BNS2018.01.22 16:08

Šimtai Tokijo gyventojų pirmadienį puolė ieškoti saugaus prieglobsčio, Japonijos sostinėje vykstant pirmosioms nuo Antrojo pasaulinio karo laikų evakuacijos pratyboms, per kurias imituota karinė ataka.

Pratybos surengtos regione tvyrant nerimui dėl Šiaurės Korėjos branduolinės programos.

Tokijo pramogų parke vykusių pratybų metu per garsiakalbius skambėjo grėsmingas įspėjimas: „Turime informacijos, kad buvo paleista raketa. Prašome ramiai evakuotis ir pasislėpti pastate ar po žeme.“

Vienas parko darbuotojas bėgiojo po teritoriją šaukdamas: „Paleista raketa, paleista raketa.“

Maždaug 250 vietos gyventojų ir biuro darbuotojų ramiai suėjo į sutvirtintus gelžbetonio pastatus ar nusileido į šalimais esančią metropoliteno stotį.

Po kelių minučių per garsiakalbius buvo paskelbta kita žinia: „Raketa praskriejo. Raketa, tikėtina, praskriejo virš Kanto regiono Ramiojo vandenyno link.“

Japonijoje, kur dažni žemės drebėjimai, žmonės pripratę prie evakuacijos pratybų, per kurias imituojamos stichinės nelaimės bei gaisrai. Tokie kasmetiniai mokymai rengiami visur, pradedant mokyklomis bei biurais ir baigiant slaugos namais.

Tačiau pratybos, per kurias imituotas Šiaurės Korėjos raketos smūgis Tokijui, yra naujas dalykas, nors praėjusiais metais analogiškos pratybos buvo surengtos kituose Japonijos regionuose.

„Manau, tokios pratybos geriau nei nieko, tačiau meldžiuosi, kad Šiaurės Korėjos raketų atakos nebūtų“, – sakė 20-metis universiteto studentas Shota Matsushima, buvęs traukinių stotyje šalia pratybų vietos.

Kitas studentas, 19-metis Kana Okakuni, pridūrė: „Manau, yra gerai imtis atsargumo priemonių, panašių į pratybas dėl žemės drebėjimų“.

Grėsmės iš Šiaurės Korėjos

Pratybos surengtos regione tebetvyrant nerimui dėl Šiaurės Korėjos branduolinės ir raketų programų, nors pastaruoju metu tvyrojusi įtampa kiek sumažėjo, Pchenjanui nusprendus pasiųsti savo atletų ir pareigūnų delegaciją į ateinantį mėnesį kaimyninėje Pietų Korėjoje vyksiančias žiemos olimpines žaidynes.

Šiaurės Korėja dažnai pažeria grasinimų Japonijai, svarbiai JAV sąjungininkei regione, ir jau ne kartą yra grasinusi ją „paskandinti“ ar „paversti pelenais“.

Pernai Pchenjanas paleido tris raketas, praskriejusias virš Japonijos teritorijos ir nukritusias į jūrą netoli šalies krantų. Šie raketų bandymai sukėlė panikos ir pykčio bangą Japonijoje.

Kaskart, kai Šiaurės Korėja paleidžia raketą virš Japonijos teritorijos, gyventojų perspėjimo sistema įspėja apie tai žmones žinutėmis mobiliuosiuose telefonuose ir per garsiakalbius gatvėse.

Tačiau daugelis japonų mano, kad ši sistema yra bevertė, nes branduolinės atakos atveju būtų per mažai laiko evakuotis ir nėra daug pastatų, kur būtų galima pasislėpti.

Būta ir klaidingų įspėjimų apie pavojų.

Praėjusią savaitę Japonijos visuomeninis transliuotojas NHK klaidingai paskelbė, kad Šiaurės Korėja paleido raketą, ir paragino žmones susirasti saugų prieglobstį. Po kelių minučių televizija atsiprašė už klaidą.

Kiek anksčiau Havajuose paniką sukėlė mobiliuoju ryšiu išplatintas klaidingas įspėjimas apie neva artėjančią balistinę raketą.

Naujausios pratybos Tokijuje neapsiėjo be protestų.

„Nenoriu dalyvauti tokiose pratybose. Esu nusiteikusi prieš tokius mokymus, nes tai būdas skatinti karą“, – sakė buvusi mokytoja 77 metų Ikie Kamioka, kartu su keliomis dešimtimis žmonių dalyvavusi protesto akcijoje prieš pratybas.

„Karo atveju neišgyvensi. Branduolinis karas sunaikintų viską“, – sakė ji.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.