Pasaulyje

2013.06.19 16:46

Britanijos teismo sprendimas dėl žuvusių karių gali pakenkti būsimoms misijoms

ELTA2013.06.19 16:46

Didžiosios Britanijos vyriausybė trečiadienį perspėjo, kad teismo sprendimas, jog Irake žuvusių ar sužeistų karių artimieji pagal Žmogaus teisių aktą gali iškelti bylą vyriausybei, gali pakenkti būsimoms misijoms, praneša „Reuters“.  

Didžiosios Britanijos vyriausybė trečiadienį perspėjo, kad teismo sprendimas, jog Irake žuvusių ar sužeistų karių artimieji pagal Žmogaus teisių aktą gali iškelti bylą vyriausybei, gali pakenkti būsimoms misijoms, praneša „Reuters“.

Didžiosios Britanijos Aukščiausiasis teismas palaikė karių artimuosius ir nusprendė, kad užsienyje tarnaujantiems kariams turi būti taikomas Žmogaus teisių aktas. Teismas atmetė Gynybos ministerijos teiginius, kad ją nuo atsakomybės apsaugo mūšio imuniteto doktrina. Pagal šią doktriną, vyriausybė negali būti laikoma atsakinga už veiksmus arba neveikimą, dėl kurio kariai žūva arba yra sužeidžiami mūšiuose.

Didžiosios Britanijos gynybos ministras Philipas Hammondas sakė, kad nerimas dėl karių žmogaus teisių gali smarkiai paveikti būsimas karines misijas.

„Esu labai susirūpinęs dėl platesnių šio teismo sprendimo pasekmių, dėl kurių mūsų kariams gali būti sunkiau vykdyti operacijas, o įvairūs kariuomenės sprendimai potencialiai gali tapti atviri bylinėjimuisi“, – sakė Ph. Hammondas.

„Nėra teisinga, kad operacijose dalyvaujantys kariai gali statyti Europos Žmogaus Teisių Teismą pirmiau to, kas yra būtina mūsų nacionaliniam saugumui užtikrinti“, – teigė ministras.

Į teismą kreipėsi trijų kariškių, įskaitant kapralo Kirko Redpatho, kuris žuvo 2007 metų rugpjūtį, eilinio Philipo Hewetto, žuvusio 2005 metų liepą, ir eilinio Lee Ellisas, žuvusio 2006 metų vasarį, artimieji. Kariai Irake patruliuodami šarvuotais automobiliais „Snatch Land Rovers“ žuvo sprogus pakelės bomboms.

Trečiadienį per bylos nagrinėjimą Aukščiausiojo teismo teisėjai teigė, kad Irake „Snatch Land Rovers“ automobiliais važiavę ir žuvę kariai incidento metu priklausė Jungtinės Karalystės jurisdikcijai, todėl jie yra žmogaus teisių įstatymo subjektai.

Vadovaujantis Žmogaus teisių aktu, žuvusiųjų artimieji gali pateikti ieškinį vyriausybei dėl žalos atlyginimo, teigė teisėjai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.