Pasaulyje

2018.01.18 09:07

Paaiškės, ar Makedonijos vardas nesutrukdys stojimui į NATO

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2018.01.18 09:07

NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas Makedonijoje aptars šalies siekį tapti Aljanso nare. Kelią Makedonijos narystei NATO ir Europos Sąjungoje prieš dešimtmetį užkirto ginčas dėl šalies pavadinimo.

Graikija prieštarauja kaimyninės šalies pasirinkimui vadintis Makedonija ir tvirtina, kad taip kaimynė reiškia pretenzijas į tokio paties pavadinimo Graikijos regioną bei savinasi istorinį Aleksandro Didžiojo valdytos Makedonijos palikimą. Jungtinių Tautų būstinėje Niujorke trečiadienį susitikę Graikijos ir Makedonijos atstovai ieškojo būdų išspręsti 27-erius metus besitęsiantį nesutarimą. Jungtinių Tautų specialusis pasiuntinys, kuris šiame ginče tarpininkauja beveik nuo pat jo ištakų, tvirtina, kad abi pusės yra linkusios į dialogą ir siekia greito sprendimo.

Tačiau jis įsitikinęs, kad versti valstybę visiškai išsižadėti vartoti Makedonijos vardą savo pavadinime būtų pernelyg radikalu.

„Nemanau, kad realu tikėtis, jog buvusi Jugoslavijos respublika Makedonija neminėtų savo varde „Makedonijos“ jokia forma. Negalima tikėtis, kad šios šalies žmonės tam pritartų. Aš nesiūlau visiškai kitokio vardo, nes tai prasilenktų su realybe“, – sakė Jungtinių Tautų specialusis pasiuntinys Matthew Nimetzas.