Pasaulyje

2018.01.15 15:40

Šiaurės ir Pietų Korėjos surengė naujas derybas dėl žiemos olimpiados

BNS 2018.01.15 15:40

Abi Korėjos pirmadienį pradėjo derybas dėl Pchenjano valstybinių meno kolektyvų artistų pasirodymų ateinantį mėnesį Pjongčange vyksiančiose žiemos olimpinėse žaidynėse.

Derybos surengtos Pchenjanui nusprendus dalyvauti olimpiadoje.

Praėjusią savaitę Šiaurės Korėja nusprendė pasiųsti savo atletų ir pareigūnų delegaciją į Pjongčango žaidynes. Ši žinia kiek sumažino pastaraisiais mėnesiais tvyrojusią didžiulę įtampą dėl Pchenjano ginklavimosi programų.

Abi šalys sutarė, kad į žaidynes vyksiančioje delegacijoje bus ir artistų trupė, todėl aštuoni pareigūnai – po keturis iš abiejų pusių – surengė darbo susitikimą detalėms suderinti.

Susitikimas prasidėjo kiek po 10 val. (3 val. Lietuvos laiku) pusiasalį dalijančios demarkacinės linijos šiaurinėje pusėje Panmundžomo kaimelyje, pranešė Pietų Korėjos suvienijimo ministerija.

Tarp Šiaurės Korėjos delegatų buvo Kultūros ministerijos aukšto rango pareigūnas Kwon Hyok Bongas, taip pat Šiaurės Korėjoje itin populiaraus moterų popmuzikos ansamblio „Moranbong“ lyderė Hyon Song Wol.

2012 metais įkurtas dešimties atlikėjų ansamblis, kurio nares, kaip teigiama, atrinko pats Šiaurės Korėjos lyderis Kim Jong Unas, atlieka vakarietiško stiliaus popmuziką, nedažnai skambančią šioje izoliuotoje komunistinėje valstybėje.

Visgi daugumoje „Moranbong“ kūrinių yra šlovinamas valdantysis režimas. Tarp ansamblio atliekamų dainų yra linksmasis „Motinos gimtadienis“ apie valdančiąją Korėjos darbininkų partiją, taip pat kiek labiau melancholiška „Vadiname jį Tėvu“ – odė lyderiui Kim Jong Unui.

AFP/Scanpix nuotr.

Tokie kūriniai gali pažeisti Pietų Korėjos nacionalinio saugumo aktą, draudžiantį šlovinti Šiaurės Korėją.

2015 metais „Moranbong“ teko atšaukti suplanuotą pasirodymą Pekine ir grįžti į gimtinę, kai Kinijos pareigūnai nesutiko, kad koncerto scena būtų papuošta propagandiniais plakatais, vaizduojančiais Pchenjano ilgojo nuotolio raketas.

Tarp Pietų Korėjos delegatų buvo keli aukšto rango pareigūnai iš Korėjos valstybinio simfoninio orkestro, todėl tikėtina, jog gali būti surengtas bendras abiejų Korėjų atlikėjų pasirodymas. Šiaurės Korėjai jame galėtų atstovauti šalies pasididžiavimu laikomas Valstybinis nusipelnęs choras – kariuomenės choras.

AFP/Scanpix nuotr.

Abi Korėjos taip pat ketina šeštadienį Lozanos mieste Šveicarijoje surengti derybas su Tarptautiniu olimpiniu komitetu (TOK) dėl to, kaip Šiaurės Korėjos atletai dalyvaus olimpiadoje.

Seulas siūlo per žaidynių atidarymo ceremoniją abiejų Korėjų atletams žygiuoti drauge, taip pat sudaryti jungtinę moterų ledo ritulio komandą, praėjusią savaitę pranešė žiniasklaida.

Pietų Korėjos vyriausybė ir olimpinių žaidynių organizacinis komitetas dėjo daug pastangų, kad Pchenjanas, boikotavęs 1988-ųjų olimpiadą Seule, šįsyk sutiktų dalyvauti žaidynėse, kurios jau reklamuojamos kaip „taikos olimpiada“.

Šiaurės Korėja ilgai delsė atsakyti dėl šio pasiūlymo, o tada Kim Jong Unas savo naujametinėje kalboje netikėtai pareiškė ketinantis siųsti delegaciją į žaidynes. Manoma, jog taip siekiama sušvelninti karinę įtampą su JAV.

Įtampa dėl Šiaurės Korėjos ginklų programų pastaraisiais mėnesiais pastebimai išaugo, Pchenjanui vykdant raketų, galinčių pasiekti JAV žemyninę dalį, bandymus ir susprogdinus jau šeštąjį, iki šiol galingiausią, branduolinį užtaisą.

Šiaurės Korėjos lyderis Kim Jong Unas ir JAV vadovas Donaldas Trumpas ne kartą yra apsikeitę sodriais asmeniniais įžeidimais bei grasinimais ginkluotu konfliktu.