Pasaulyje

2018.01.15 09:34

EK susizgribo: dabar kovoti su Rusijos propaganda kasmet skirs po milijoną eurų

Briuselyje pirmą kartą susitinka iš įvairių žiniasklaidos sričių sudaryta ekspertų grupė, padėsianti Europos Komisijai (EK) kovoti su Rusijos skleidžiamomis propagandinėmis žiniomis ir netikromis naujienomis.

2015-aisiais, kai Rusija metė milijonus dolerių propagandai prieš Vakarus platinti, Europos Sąjungoje kovoti su tokia propaganda buvo paskirtas tik vienas žmogus – buvęs žurnalistas iš Čekijos. Nelygios jėgos akivaizdžiai leido Rusijai įsibėgėti ir dažnai pasiekti norimų rezultatų. Dabar apie tokios propagandos grėsmę kalba beveik visos Bendrijos narės. 

Netikros naujienos, propaganda ir kibernetinės atakos jau seniai vadinami naujuoju propagandinio karo ginklu, kuriuo ypač sumaniai naudojasi Rusija. 

Apie Rusijos įtakos grėsmę rudenį vykusiuose rinkimuose prabilo vokiečiai, Ispanijos vyriausybė sako turinti duomenų apie galimą Rusijos poveikį Katalonijos krizei, apie tai, kad Rusija kišasi į rinkimus, kuria klaidingą informaciją medijose, neseniai savo kalboje pažymėjo ir Didžiosios Britanijos premjerė Theresa May. Tiesa, ji nekomentavo vis dažniau socialinėje erdvėje pasirodančių pranešimų dėl Rusijos įtakos referendume dėl „Brexit“, tačiau apie tai neseniai užsiminė pats Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Donaldas Tuskas. 

Šiandien Europa, atrodo, jau susiprato ir nusiteikė rimtai – speciali ES antipropagandos grupė, vadinama „East StratCom“, veikianti nuo 2015 metų ir turinti jau nebe vieną, o keturiolika darbuotojų, pagaliau turės ir savo atskirą biudžetą. 

Nuo šių metų jos veiklai finansuoti bus skirta po milijoną eurų. EK organizuojamame aukšto lygio ekspertų susitikime, pavadintame „Netikromis naujienomis“ („Fake news“ – angl.) dalyvaus 39 ekspertai iš įvairių medijų sričių, kurie padės Komisijai kovoti su netikromis žiniomis ir dezinformacija.