Pasaulyje

2018.01.13 18:38

D. Trumpas padėkojo Norvegijai ir pirmajai moteriai, vadovaujančiai tankų būriui

Lietuvoje dislokuotas Norvegijos tankų dalinys sulaukė Jungtinių Valstijų prezidento dėmesio. Per susitikimą su Norvegijos premjere Donaldas Trumpas perskaitė padėką Oslui už pastangas prisidėti prie NATO batalionų priešakinėse sąjungininkėse ir nuramino, kad Amerikos generolas neturėjo galvoje nieko konkretaus, kai neseniai Norvegijoje perspėjo apie artėjantį didelį karą. D. Trumpo padėka skirta ir pirmajai moteriai, vadovaujančiai tankų būriui.

Norvegijos „Telemarko“ batalionas, garsėjantis drąsiomis kovomis, į Klaipėdą pernai atplukdė ir tankus, pėstininkų kovos mašinas bei šarvuočius. Vienam iš dviejų būrių, keturiems tankams, vadovauja pirmoji moteris.

Maždaug 200 Norvegijos karių priklauso NATO sustiprinto priešakinio buvimo batalionui, kuriam vadovauja Vokietija, turinti tokius pat, tik naujesnės modifikacijos tankus.

„Dislokavimas yra svarbi buvimo kariu dalis. Savo gilumoje visa esybe norime prisidėti, kad viskas taptų geriau. Priklausome aljansui ir norime prie jo prisidėti, prie NATO. Norime nešti savąją naštos dalį. O dislokavimas yra našta – pusę metų būti toliau nuo šeimos, nuo namų. Bet norime tai daryti, nes tai kovinės dvasios dalis“, – sako Norvegijos tankų būrio vadė, leitenantė Silje Johansen Willassen.

Tuo tarpu Jungtinių Valstijų jūrų pėstininkai pirmą kartą per dešimtmečius nusiųsti į Norvegiją. Jų aplankyti nuvykęs generolas prieš kelias savaites sukėlė diskusijų ir Norvegijoje ir Amerikoje, kai nurodė kariams rengtis didžiuliam karui, ir pridūrė: „norėčiau klysti, bet karas ateina“.

Apie tai paklaustas D. Trumpas svarstė, kad gal generolas žino tai, ko nežino jis, bet pateikė savo nuomonę, kuri esą dabar svaresnė – rodant jėgą, kaip tik laukia ilga taika. Ir pagyrė Norvegijos pastangas.

„Premjerė ir aš esame ištikimi NATO aljanso stiprinimui. Norvegija prisidėjo prie NATO vadovaujamos misijos Afganistane, kur mums puikiai sekasi. Padėtis ten keičiasi. Kaip ir NATO ir jo sustiprintas priešakinis buvimas Lenkijoje ir Baltijos šalyse. Taigi noriu padėkoti premjerei ir Norvegijos tautai už dalyvavimą šiose pastangose. Drąsinu Norvegiją laikytis įsipareigojimo pasiekti dviejų procentų BVP išlaidas gynybai“, – tvirtino D. Trumpas.

Norvegijos leitenantė savo tanką vadina Ragnaroku – skandinavų mitologijoje tai lemtingas mūšis prieš pasaulio pabaigą ir atsinaujinimą.

„Su savimi elgiamės kaip su mašinomis, su mašinomis elgiamės kaip su žmonėmis. Joms reikia prasimankštinti, reikia pabūti lauke, reikia važiuoti visu pajėgumu, kad būtų išbandytos, kad tekėtų tepalas, veiktų degalų sistemos ir variklis“, – teigia leitenantė.

14 metų tarnaujanti būrio vadė sako, kad technika svarbi, bet mūšyje dar svarbiau būtų ryžtas, galintis nulemti jo baigtį.