Pasaulyje

2018.01.13 17:00

D. Trumpas pratęsė sankcijų Iranui švelninimo režimą

BNS 2018.01.13 17:00

JAV prezidentas Donaldas Trumpas penktadienį pratęsė sankcijų Iranui švelninimo režimą ir tokiu būdu nutarė palaikyti 2015-aisiais pasirašytą daugiašalį susitarimą dėl Teherano branduolinės programos, tačiau pareigūnai perspėjo, kad tai gali būti paskutinis kartas, kai respublikonas pratęsia šį dokumentą.

Respublikonas nenoromis sutiko pasirašyti sankcijų švelninimą numatančius dokumentus. Taip jis užtikrino, kad Vašingtonas dar keturis mėnesius laikysis savo įsipareigojimų, tačiau perspėjo, kad tai gali būti „paskutinis kartas“.

Jis nori, kad per tą laiką Kongresas ir pagrindinės JAV sąjungininkės iš Europos, nesiderėdamos su Teheranu, sukurtų naują susitarimą, kuris pakeis dabartinės sutarties „siaubingus trūkumus“.

„Nepaisant stipraus mano polinkio, dar neišvedu Jungtinių Valstijų iš Irano branduolinio susitarimo“, – sakė D. Trumpas savo pareiškime.

„Užuot (taip padaręs), nurodžiau du galimus kelius: arba ištaisyti to susitarimo siaubingus trūkumus, arba Jungtinės Valstijos (iš jo) pasitrauks“, – pridūrė prezidentas.

Naujasis susitarimas, kuris, D. Trumpo pageidavimu, būtų parengtas JAV, Didžiosios Britanijos, Prancūzijos ir Vokietijos ekspertai, numatytų griežtesnę Irano kontrolę. Sankcijų švelninimo režimas būtų tęsiamas ir toliau.

JAV prezidentas nori, kad Iranui būtų taikomi nuolatiniai apribojimai ne tik dėl šalies branduolinių elektrinių, bet ir raketų programos. Dabartinis susitarimas numato, kad praėjus 10 metų nuo jo įsigaliojimo kai kurie apribojimai netenka galios.

„Tos nuostatos negali turėti jokios galiojimo datos. Mano politika – užkirsti Iranui visus kelius branduolinio ginklo link, ir ne10 metų, o amžinai“, – pareiškė D. Trumpas.

„Jei Iranas nesilaikys kurių nors nuostatų, Amerikos branduolinės sankcijos automatiškai prasitęs“, – pridūrė jis.

Kongresas taip pat bus raginamas pakeisti JAV įstatymus, kad D. Trumpui nebereikėtų kas 90 dienų skelbti, ar, jo manymu, Iranas laikosi susitarimo. Jis taip pat prieštarauja tvarkai, kai kas keturis mėnesius ar kas pusmetį reikia pratęsti sankcijų švelninimo režimą.

Irano užsienio reikalų ministras Mohammadas Javadas Zarifas socialiniame tinkle „Twitter“ pareiškė, kad JAV šis prezidento sprendimas ir pareiškimas yra „desperatiški bandymai pakenkti tvirtam daugiašaliam susitarimui“.

Jo teigimu, dėl 2015-ųjų susitarimo „negalima susitarti iš naujo. Užuot kartojusios banalią retoriką, JAV privalo visokeriopai jo laikytis, kaip daro Iranas“.