Pasaulyje

2018.01.10 13:40

JAV teisėjas blokavo D. Trumpo sprendimą dėl jaunų imigrantų programos

BNS 2018.01.10 13:40

JAV federalinis teisėjas antradienio vakarą laikinai blokavo prezidento Donaldo Trumpo administracijos sprendimą užbaigti programą, ginančią jaunus imigrantus nuo deportacijos.

Teisėjas Williamas Alsupas patenkino Kalifornijos valstijos ir kitų ieškovų prašymą neleisti prezidentui D. Trumpui nutraukti vadinamosios DACA (Atidėtų veiksmų atvykstančių vaikų atžvilgiu) programos, kol teismas nagrinėja jų skundus.

W. Alsupas sakė, kad DACA palaikantys advokatai aiškiai parodė, kad jauni imigrantai „tikriausiai patirs didelę, nepataisomą žalą“, jei teismas nesiims veiksmų. Teisėjas taip pat nurodė, kad advokatai turi nemažai šansų iškovoti pergalę teisme.

DACA gina maždaug 800 tūkst. žmonių, kurie neteisėtai atvyko į JAV dar būdami vaikai ar atkeliavo su savo šeimomis, kurių vizų galiojimo laikas pasibaigęs. Tarp šių žmonių yra šimtai tūkstančių studentiško amžiaus jaunuolių.

JAV generalinis prokuroras Jeffas Sessionsas rugsėjį paskelbė, kad programos bus palaipsniui atsisakoma. Jo teigimu, D. Trumpo pirmtakas Barackas Obama viršijo savo įgaliojimus, kai 2012 metais patvirtino šią programą.

Sprendimas užbaigti DACA išprovokavo ieškinių bangą visoje šalyje.

W. Alsupas išnagrinėjo penkis atskirus ieškinius, pateiktus Šiaurės Kalifornijoje. Vieną jų pateikė Kalifornijos valstija, dar vieną – Kalifornijos universiteto valdyba.

Per gruodžio 20 dieną vykusį posėdį teisėjas klausė Teisingumo departamentui atstovaujančio teisininko, kuo vyriausybė grindžia savo sprendimą užbaigti DACA.

W. Alsupas pažymėjo, kad daug žmonių yra priklausomi nuo šios programos ir jie patirs „realių ir juntamų“ sunkumų, jei ji bus nutraukta.

Teisėjas taip pat kėlė klausimą, ar D. Trumpo administracija atliko nuodugnų vertinimą, prieš nuspręsdama užbaigti programą.

Teisingumo departamento teisininkas Bradas Rosenbergas sakė, kad administracija išnagrinėjo tikėtiną DACA nutraukimo poveikį ir priėmė sprendimą programą užbaigti ne iškart, bet palaipsniui.

DACA programos dalyviams bus leista likti Jungtinėse Valstijose, kol baigsis dvejus metus galiojantys jų leidimai. Asmenims, kurių leidimai baigiasi per artimiausius šešis mėnesius, gali per vieno mėnesio laikotarpį kreiptis dėl naujo dvejų metų leidimo.

Kliaudamiesi DACA, žmonės ėmė paskolas, pradėjo studijuoti ir netgi sprendė, ar tuoktis ir susilaukti vaikų, o dabar visiems jiems gresia „siaubingos pasekmės“, jei ši programa bus nutraukta, sakė Kalifornijos universiteto valdybos advokatas Jeffrey Davidsonas.

„Vyriausybė į visa tai visiškai neatsižvelgė, kai nusprendė panaikinti DACA“, – pažymėjo jis.

DACA ginami asmenys paprastai vadinami „svajotojais“ (Dreamers) – pagal Kongreso taip ir nepriimtą vadinamąjį DREAM teisės aktą (DREAM – žodžių Development, Relief, Education for Alien Minors akronimas), turėjusį užtikrinti analogišką apsaugą jauniems imigrantams.