Pasaulyje

2018.01.10 11:30

Pietų Korėjos prezidentas ragina atsisakyti branduolinių ginklų

BNS 2018.01.10 11:30

Korėjos pusiasalio denuklearizacija yra „kelias į taiką ir mūsų tikslas“, pareiškė Pietų Korėjos prezidentas Moon Jae-inas trečiadienį, kitą dieną po to, kai Pchenjanas pareiškė siųsiantis savo atletus į žiemos olimpines žaidynes Pjongčange.

„Turime tęsti pastangas surengti taikos olimpiadą, – sakė Moon Jae-inas spaudos konferencijoje. – Turime taikiai išspręsti Šiaurės Korėjos branduolinę problemą“.

Delegatai iš abiejų Korėjų antradienį Panmundžomo kaimelyje , esančiame prie pusiasalį dalijančios Demilitarizuotosios zonos, surengė pirmąsias po dvejų metų pertraukos oficialias derybas.

Pchenjanas boikotavo 1988 metų vasaros olimpines žaidynes Seule, tačiau dabar nusprendė pasiųsti savo atletų ir pareigūnų delegaciją į ateinantį mėnesį Pjongčange vyksiančią olimpiadą.

Įtampa dėl Šiaurės Korėjos ginklų programų pastaraisiais mėnesiais pastebimai išaugo, Pchenjanui vykdant raketų, galinčių pasiekti JAV žemyninę dalį, bandymus ir susprogdinus jau šeštąjį, iki šiol galingiausią, branduolinį užtaisą.

Šiaurės Korėjos lyderis Kim Jong Unas ir JAV vadovas Donaldas Trumpas ne kartą yra apsikeitę įžeidimais.

Tačiau Moon Jae-inas sakė: „Išsklaidysiu susirūpinimą ir nepasitikėjimą, giliai įsišaknijusius mūsų žmonių gyvenimuose.“

„Žingsnis po žingsnio aš kartu su žmonėmis sukursiu taikų ir stabilų gyvenimą ne nerimo dėl karo“, – sakė jis.

Moon Jae-inas per savo antrąją spaudos konferenciją nuo tada, kai tapo prezidentu, taip pat sakė, jog esant tinkamoms sąlygoms norėtų susitikti su Šiaurės Korėjos vadovybe.

„Esant tinkamoms sąlygoms galiu bet kada surengti susitikimą“, – sakė jis.

„Tačiau tai neturėtų būti betikslis susitikimas. Kad susitikimas įvyktų, turi būti sukurtos tinkamos sąlygos ir garantuoti konkretūs rezultatai“, – aiškino Pietų Korėjos vadovas.

Moon Jae-inas pasisako už dialogą su Pchenjanu ir ragina prie derybų stalo spręsti problemą dėl jo vykdomų draudžiamų ginklų programų. Pchenjano branduolinės ambicijos kelia didžiulį nerimą JAV ir visai tarptautinei bendrijai, o šaliai dėl jų buvo įvesta virtinė Jungtinių Tautų sankcijų.

D. Trumpo administracija savo ruožtu laikosi pozicijos, kad derybos su Šiaurės Korėja bus galimos tik tada, kai ji atsisakys branduolinių ginklų.

Tačiau Moon Jae-inas tvirtino: „Mūsų ir JAV nuomonės sutampa. Jungtinės Valstijos parodė, jog visiškai palaiko abiejų Korėjų derybas, ir išreiškė Pietų Korėjai viltį, kad tai padės išspręsti Šiaurės Korėjos branduolinę problemą.“