Pasaulyje

2018.01.10 08:34

Tunise sukilę protestuotojai: politikai toliau stebi žmonių skurdą

Tunise per protestus dėl ekonominės būklės suimta dešimtys žmonių, vienas žuvo. Protestuotojų pyktį sukėlė augančios kainos ir naujos taupymo priemonės. Vyriausybė tvirtina, kad taip siekia stiprinti šalies ekonomiką, todėl piliečiai turėtų susiveržti diržus.

Protestuotojai į 10-ies Tuniso miestų gatves išėjo dar pirmadienį. Šalies institucijų teigimu, 44 protestuotojai sulaikyti, 11 policininkų sužeista. Nedideli būriai taikių protestuotojų antradienį žygiavo centrine sostinės Tuniso gatve, kur prieš 7-erius metus prasidėjo masiniai protestai, privertę pasitraukti buvusį ilgametį šalies vadovą.

Nors Tunisas dažnai vertinamas kaip vienintelė šalis, kurioje vadinamasis „Arabų pavasaris“ buvo sėkmingas, nuo tada jį valdė devynios vyriausybės, ir nė vienai nepavyko pažaboti augančių ekonominių problemų.

„Prasideda aštuntieji metai, problemos per tą laiką tik kaupėsi, politikai toliau stebi žmonių skurdą, o patys tuo metu mėgaujasi turtingu gyvenimu“, – kalbėjo vienas protestuotojų.

Kaupėsi ir pasipiktinimas. Sausio 1-ąją šoktelėjus kuro kainoms bei mokesčiams už automobilius, mobiliojo ryšio ir interneto paslaugas, kantrybė trūko. Į gatves eiti raginantys opozicijos atstovai piktinasi, esą vyriausybė šalies ekonomiką gaivinti siekia vargingiausiųjų ir vidurinės klasės sąskaita.

„Mes reikalaujame atšaukti 2018-ųjų finansų įstatymą, grąžinti ankstesnes prekių kainas ir suteikti darbą bent vienam kiekvienos vargingos šeimos nariui. Tokie yra mūsų trumpalaikiai siekiai“, – sakė protestuojantis opozicijos atstovas Hamza Nasri.

Tuniso vyriausybė tvirtina, kad taupymo priemonėmis ir kainų kėlimu siekia pažaboti augantį ekonomikos deficitą bei patenkinti tarptautinių skolintojų lūkesčius. Praėjusių metų pabaigoje šalis sutarė su Tarptautiniu valiutos fondu dėl beveik 3 milijardų vertės paskolų programos 4-riems metams, mainais pažadėjo ekonomines reformas.

„Mokesčiai nepaveiks maisto prekių ir kitų būtinųjų pirkinių krepšelio, nes jiems netaikomas pridėtinės vertės mokestis. Rengti protestus - viena iš demokratijos suteikiamų teisių. Tačiau taip pat privalome siekti stiprios Tuniso ekonomikos“, – teigė Tuniso finansų ministras Ridha Chalghoumas.

Premjeras paragino piliečius suprasti, kad jų valstybė išgyvena sudėtingą laikotarpį, todėl visiems reikia susiveržti diržus. Jis viliasi, kad 2018-ieji Tunisui bus paskutiniai sunkūs metai.

Daugiau apie tai – Vykinto Pugačiausko reportaže.