Pasaulyje

2018.01.08 19:15

Th. May „Twitteryje“ paskelbė naują Konservatorių partijos pirmininką, bet apsigalvojo

BNS2018.01.08 19:15

Britų premjerė Theresa May pirmadienį siekė atnaujinti savo vyriausybę, besiruošdama svarbiems metams „Brexit“ atžvilgiu, tačiau pertvarkos prasidėjo gėdinga klaida.

Tinkle „Twitter“ buvo paskelbtas naujasis Th. May Konservatorių partijos pirmininkas, tačiau žinutė po kiek laiko buvo ištrinta ir iš naujo paskelbta kita pavardė.

Tai nesėkminga pradžia procesui, kurį Dauningo gatvė pavadino „atsinaujinimu“, po nelengvų metų, per kuriuos premjerė prarado turėtą daugumą parlamente ir dažnai skambėjo raginimai jai atsistatydinti.

Vis dėlto, gruodžio mėnesį Th. May pavyko susitarti su ES dėl tarpinio „Brexit“ susitarimo ir taip 2018 metus pradėti stipresnėje pozicijoje.

Manoma, kad viršiausi užsienio reikalų, finansų ir „Brexit“ ministrai išlaikys savo postus, tačiau kiti bus perstumdyti dėl pertvarkų, kurias paskatino Th. May pavaduotojo atleidimas praėjusį mėnesį.

Damienas Greenas buvo trečias ministras, kelių savaičių laikotarpyje, palikęs kabinetą, iš kurio prieš tai atsistatydino gynybos ministras ir pagalbos užsienio šalims sekretorė – visi trys po atskirų kilusių skandalų.

Konservatorių partijos pirmininkas Patrickas McLoughlinas pirmadienį pasisakė pirmas ir naujienų transliuotojui „Sky news“ sakė, kad jo vyriausybėje praleistas laikas buvo „didelė privilegija“.

Jo įpėdinio vardas paskelbtas „Twitter“, tačiau pranešimas beveik iš karto ištrintas ir paviešinta kita pavardė – Brandono Lewiso, anksčiau dirbusio jaunesniuoju migracijos ministru.

„Nekeista, kad Theresai May sunkiai sekasi „Brexit“ derybos, ji net negali suorganizuoti pertvarkos vyriausybėje“, – rašė opozicijos leiboristų įstatymų leidėjas Stephenas Kinnockas.

Po partijai itin nesėkmingų pirmalaikių rinkimų pernai metų birželį, kai konservatoriai prarado turėtą daugumą Bendruomenių rūmuose, daug kas manė, kad P. McLoughlinas turi būti atleistas.

P. McLoughlinas taip pat susilaukė kritikos, kai per partijos susirinkimą praėjusį spalį protestuotojas pertraukė Th. May kalbą, dar prisimenamą dėl užsikosėjusios premjerės ir krentančių scenos dekoracijų.

Partijos susirinkimas buvo vienas iš nuosmukių audringuose premjerės metuose, jai perėmus susiskaldžiusios vyriausybės ir šalies vairą 2016 metų liepą, po referendumo dėl ES.

Nors pertvarka matoma kaip naujos pradžios galimybė, tuo pačiu yra rizikuojama sutrikdyti trapią pusiausvyrą tarp euroskeptiškų ir Europą remiančių ministrų.

Th. May tariamai siekia sukurti naują poziciją kabinete, kurią užimsiančio ministro atsakomybė bus ruoštis tam atvejui jei nepavyks pasiekti jokio susitarimo su Europos Sąjunga ir derybos žlugs.

Britanija ES turėtų palikti 2019 metų kovo mėnesį ir nors jau pasiekti susitarimai pagrindiniais atsiskyrimo klausimais, sunkiausios derybos dėl ateities santykių dar neprasidėjo.

Grėsmingai artėjančios derybos dėl „Brexit“

Teisingumo ministras Davidas Lidingtonas perėmė vyriausybės koordinatoriaus postą iš D. Greeno, kuris buvo artimas premjerės sąjungininkas atsistatydinęs po pornografijos skandalo, tačiau D. Lidingtonui nebus perleistos premjerės pavaduotojo pareigos.

Manoma, kad užsienio reikalų ministras Borisas Johnsonas, tvirtai remiantis „Brexit“ išlaikys savo postą, nepaisant jo pernai metais Th. May strategijai išreikštos kritikos.

„Brexit“ ministras Davidas Davisas greičiausiai irgi liks savo poste, kaip ir finansų ministras Philipas Hammondas ir tarptautinės prekybos sekretorius Liamas Foxas.

Pernai metų kovą pradėjusi du metus truksiantį išstojimo procesą Britanija gruodžio mėnesį susitarė su Briuseliu dėl finansinių įsipareigojimų, migrantų teisių ir pasienio su Airija.

Derybos dėl pereinamojo laikotarpio, palengvinsiančio skyrybas, prasidės šį mėnesį, o derybos dėl prekybos sutarties tarp Britanijos ir ES po „Brexit“, turėtų prasidėti kovo mėnesį.

Tačiau dauguma Th. May ministrų nesutaria dėl to, kaip turės atrodyti ateities santykiai su ES.

Šiaurės Airijos sekretorius Jamesas Brokenshire pranešė, kad atsistatydina dėl sveikatos priežasčių. Jam nepavyko suartinti nesutariančių partijų šioje Britanijos provincijoje, kur prieš beveik lygiai metus išsiskirstė žlugusi vietos vyriausybė.

Skirtingi pranešimai leidžia manyti, kad Th. May sieks kabinetą sudaryti iš platesnės talento įvairovės, pavyzdžiui, priims daugiau moterų, etninių mažumų atstovų ir jaunesnių narių.

Viena kylanti žvaigždė, parlamentaras Jamesas Cleverly išrinktas Konservatorių partijos pirmininko pavaduotoju.

Th. May sakė, kad pati ketina likti savo pareigose „jeigu tik žmonės to nori“, tačiau pernai metais daugėjo pranešimų apie mėginimus ją nušalinti, o dauguma ministrų tikrai stebės šią galimybę ateity mesti iššūkį dėl lyderystės.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.