Pasaulyje

2018.01.04 21:54

Rusija smogia Sirijos civiliams, islamistai – rusams

Per aviacijos smūgius Damasko priemiesčiui žuvo mažiausiai 28 civiliai. Stebėtojai sako, kad penktus metus apsiaustą Goutos priemiestį atakavo Rusijos karo lėktuvai, nors pati Maskva su Turkija ir Sirijos režimu sutarė, kad šis rajonas bus viena iš keturių vadinamųjų deeskalacijos zonų. Karo aviacija pastarosiomis dienomis žudo civilius ir Idlibo provincijoje, kurią Maskva taip pat paskelbė deeskalacijos zona. Tuo metu Rusija patvirtino, kad apšaudyta jos bazė Sirijoje, bet paneigė, kad sunaikinti lėktuvai.

Karštligiškos pastangos rasti gyvųjų, kai paryčiais mažiausiai keturios bombos numestos ant dviejų pastatų Rytų Goutoje. Tačiau gelbėtojams teko vieną po kito traukti moterų ir vaikų kūnus. Dauguma iš 40 sužeistųjų sužeisti sunkiai: pervargę medikai siuvo veidus, bet netekusiems akių nieko nebegalėjo padėti. Netoliese smogta ir kitiems miesteliams, ten taip pat žuvo civilių.

Visa tai – centrinės Sirijos regione prie pat Damasko, kuriame padėtį Jungtinės Tautos ir taip apibūdina kaip visišką katastrofą. Rytų Goutoje tebegyvena beveik 0,5 mln. žmonių, šimtams skubiai reikia medicininės evakuacijos, bet Sirijos režimas jų neišleidžia. Šį rajoną vieną iš paskutinių dar kontroliuoja sukilėliai. Jie ką tik užėmė didelę kariuomenės bazę, mėgindami atsilaikyti prieš besiveržiantį žiedą, bet tai tik paskatino aršesnį puolimą.

Rytų Gouta apsiausta jau penktus metus, siaubingai trūksta maisto ir vaistų, o šiomis savaitėmis režimo antpuoliai tapo itin smarkūs, remiant Rusijos karo aviacijai. Tiek teverti Maskvos pažadai – juk tai Rusija ir pasiūlė Sirijos, Irano ir Turkijos vadovams paskelbti Rytų Goutą viena iš keturių vadinamųjų deeskalacijos zonų, kur civiliai gali rasti prieglobstį. Bet gausybė ligoninių ir gelbėtojų punktų subombarduota, ir opozicija kaltina režimą vykdant išdegintos žemės politiką.

Sirija telkia pajėgas ir prie kitos, svarbiausios sukilėlių kontroliuojamos teritorijos – Idlibo provincijos šiaurės vakaruose. Kartu su kovotojais iš Irano ir Rusijos karo aviacija čia irgi stiprėja puolimai – per 3 savaites žuvo 50 žmonių, per porą mėnesių išplūdo dar 60 tūkst. pabėgėlių. Vien vakar 5 žmonės žuvo iš oro subombardavus gimdymo namus – jie atakuoti 3 kartus per 4 dienas. Idlibas – dar viena iš Rusijos paskelbtų deeskalacijos zonų.

Prezidentas Vladimiras Putinas prieš beveik mėnesį, apsilankęs savo oro pajėgų bazėje Sirijoje, paskelbė plataus masto operacijų pabaigą, ir jau trečią kartą nurodė išvesti didžiąją dalį pajėgų. Vėliau gynybos ministras raportavo, kad įsakymas įvykdytas, bet Chmeimimo bazėje ir Tartuso uoste liks nuolatinis kontingentas – 3 batalionai.

Šiandien Rusijos gynybos ministerija patvirtino, kad naujametę naktį bazę kovotojai apšaudė iš minosvaidžių ir žuvo du kariai. Dienraštis „Kommersant“ vakar citavo du šaltinius, kad per antpuolį sunaikinti 4 bombonešiai, 2 naikintuvai ir transporto lėktuvas, taip pat sprogo šaudmenų sandėlis. Tačiau gynybos ministerija tai pavadino melagyste – esą bazė veikia kaip įprastai. O ir nepriklausomi stebėtojai sakė, kad jei toks antpuolis būtų įvykęs, jo rengėjai jau būtų spėję pasigirti sėkme, o vietos gyventojai išplatinę bent jau nuotraukų.