Pasaulyje

2018.01.04 08:58

Žiemos audra Eleonora kėlė sumaištį Europoje

BNS2018.01.04 08:58

Smarki žiemos audra Eleonora trečiadienį slinko per Europos šalis, nusinešė žmonių gyvybių, pridarė nemažai žalos, sutrikdė susisiekimą ir dešimtis tūkstančių gyventojų paliko be elektros.

Ispanijos šiaurinėje Baskijos pakrantėje žuvo du žmonės – didžiulės bangos į jūrą nublokšta pora, nurodė pareigūnai. Dar vienas žmogus mėgino juos gelbėti, bet jį patį teko ištraukti į krantą gelbėtojams.

Prancūzijos Alpėse per incidentą Morijono kurorte 21 metų slidininką užmušė nuvirtęs medis. Dėl pavojingų sąlygų šiame rajone teko uždaryti kelis slidinėjimo kurortus.

Šioje šalyje per audrą dar keliolika žmonių buvo sužeisti, iš jų keturi – sunkiai, sakė naujienų agentūrai AFP Prancūzijos civilinės gynybos atstovas Michaelis Bernier.

Pasak meteorologų Eleonora atnešti vėjau buvo smarkiausi šalyje per pastaruosius aštuonerius metus.

Prancūzijai priklausančios Viduržemio jūros salos Korsikos pakrantėje vėjo gūsių greitis siekė 140 km per valandą, todėl sugadintų elektros linijų sukelti miškų ir krūmynų gaisrai sparčiai išplito, buvo sužeisti trys žmonės.

Šveicarijos vidurio miestelyje Lenke aštuoni žmonės buvo sužeisti smarkiam vėjo gūsiui nuo bėgių nuvertus keleivinio traukinio vagoną. Dar vienas žmogus buvo sužeistas nuvirtusio medžio Olandijos pietiniame Heso miestelyje.

Dėl smarkių vėjų teko uždaryti Strasbūro ir Bazelio-Miulūzo-Freiburgo oro uostus, bet po vidurdienio jie buvo vėl atidaryti.

Paryžiaus Charles`o de Gaulle`o oro uoste dauguma skrydžių trečiadienį buvo atidėti, o prieš vėjui nurimstant dar kelis skrydžius teko nukreipti į kitus oro uostus.

Keliuose Prancūzijos regionuose dėl nepalankių orų sutriko susisiekimas traukiniais ir keliais. Daug kur juos blokavo užvirtę medžiai, elektros linijos arba kitokios nuolaužos.

Prancūzijoje apie 225 tūkst. būstų liko be elektros, o Atlanto vandenyno pakrantėje laukiama „itin smarkaus“ potvynio.

Rytą Paryžiuje dėl smarkaus gūsingo vėjo turistai negalėjo lankytis Eifelio bokšte, bet vėliau jis buvo vėl atidarytas.

Reuters/Scanpix nuotr.

Kruša ir perkūnija

Per žemyninę Europą Eleonora slinko nusiaubusi Angliją ir Airiją. Siekiant apsaugoti Londoną nuo didelio potvynio buvo uždaryta Temzės užtvara – viena didžiausių judamųjų dambų pasaulyje.

„Jungtinės Karalystės pietuose slinko smarkių liūčių su kruša, garsiu griaustiniu ir žaibais“, – sakė meteorologė Becky Mitchell.

Ant Didžiojo Dan Felio kalno Vestmorlande, Anglijos šiaurės rytuose, vėjo gūsių greitis siekė 160 km per valandą. Keliuose svarbiuose keliuose dėl apvirtusių automobilių arba išverstų medžių buvo sustabdytas eismas.

Airijos elektros tinklų bendrovė nurodė atkūrusi elektros tiekimą 123 tūkst. klientų, bet dar 27 tūkst. tebėra likę be šviesos.

Vakarų pakrantėje esančiame Golvėjuje gatvės buvo užlietos aukštam potvyniui persiritus per apsaugines užtvaras. Kovoti su stichija buvo pasiųsta daugiau kaip dvi dešimtys karių.

Belgijoje ir dalyje Ispanijos taip pat buvo paskelbtas „oranžinis“, trečias pagal keturbalę skalę, pavojaus lygis. Pareigūnai perspėjo žmones būti atsargius, jeigu jiems tenka būti lauke.

Nyderlanduose Amsterdamo Schipolio oro uoste, viename svarbiausių Europos oro susisiekimo centrų, buvo atšaukta daugiau kaip 250 skrydžių. Be to, keliuose regionuose buvo paskelbti perspėjimai dėl pavojingų orų.

Olandų tarnybos pirmąkart uždarė visas penkias dambas, saugančias nuo audrų sukeliamų potvynių šalies Šiaurės jūros pakrantę, nurodė Susisiekimo ministerija.

Skrydžių tvarkaraštis taip pat sutriko Frankfurto oro uoste Vokietijoje, kur ši audra buvo praminta „Burglind“. Be to, skrydžiai buvo sutrikdyti Ciuricho oro uoste, o šveicarų pareigūnai paragino žmones vengti lankytis miškuose.

Televizija RTS nurodė, kad keliuose Šveicarijos kantonuose be elektros liko apie 14 tūkst. namų.

Buvo uždaryti dauguma slidinėjimo kurortų Šveicarijoje ir Prancūzijos Alpių šiaurinėje dalyje. Arkų kurorte vėjo gūsių greitis siekė 250 km per valandą.

„Šiandien geriau likite prie židinio“, – sakė Savojos regiono slidinėjimo priežiūros pareigūnas Davidas Ponsonas.

Eleonora yra jau ketvirta nuo gruodžio Europai smogusi didelė audra.