Pasaulyje

2018.01.02 18:24

Izraelio premjeras išreiškė paramą protestuotojams Irane

LRT TV naujienų tarnyba, LRT RADIJAS, LRT.lt2018.01.02 18:24

Izraelio premjeras Benjaminas Netanyahu išreiškė paramą protestuotojams Irane ir palinkėjo sėkmės. Tuo metu Irano valdžia tvirtina, kad žmonės turi teisę protestuoti, bet negali gadinti valstybės turto.

„Drąsūs iraniečiai išėjo į gatves. Jie ieško laisvės, teisingumo, paprasčiausių laisvių, kurios iš jų atimtos jau kelis dešimtmečius. Žiaurus Irano režimas švaisto dešimtis milijardų dolerių neapykantai skleisti. Už tuos pinigus buvo galima pastatyti mokyklų, ligoninių. Nenuostabu, kad motinos ir tėvai žygiuoja gatvėse, o režimas bijo savo žmonių. Būtent todėl jie į kalėjimus sodina studentus, draudžia socialinius tinklus. Esu įsitikinęs, kad baimė nelaimės, nes iraniečiai protingi, rafinuoti ir išdidūs žmonės“, – sakė Izraelio premjeras.

Jau kelias dienas Irane tebesitęsiantys protestai – didžiausi protestai prieš Irano režimą nuo 2009-ųjų, pareikalavę jau mažiausia 21-os gyvybės. Didžiąją dalį statistikos skelbia Irano valstybinė televizija, kurią kontroliuoja režimas, todėl skaičiai gali būti sušvelninti.

Protestai prasidėjo praėjusį ketvirtadienį dėl prastos ekonominės ir finansinės gyventojų padėties, tačiau dabar daug kur virto antivyriausybiniais protestais. Sostinės gyventojai, aiškindami, kodėl kilo šie protestai, pasakoja savo problemas ir baimes.

D. Trumpas pasmerkė „brutalų ir korumpuotą“ Irano režimą

JAV prezidentas Donaldas Trumpas antradienį negailėjo pagyrų Irane protestuojantiems žmonėms už ryžtą pasipriešinti „brutaliam ir korumpuotam“ Teherano režimui bei pažėrė kritikos savo pirmtakui Barackui Obamai.

„Irano žmonės galiausiai pasipriešino brutaliam ir korumpuotam šalies režimui“, – tviteryje konstatavo D. Trumpas. Tai jis padarė praėjus dienai po to, kai paragino pakeisti Irano režimą.

„Visi pinigai, kuriuos prezidentas Obama taip kvailai jiems davė, pateko į teroristų rankas ir jų pačių kišenes. Žmonėms trūksta maisto, šalyje didelė infliacija ir jokių žmogaus teisių. JAV jus stebi!“, – pridūrė D. Trumpas.

Šie komentarai – naujausias D. Trumpo kritikos Iranui pliūpsnis ir dar viena užuomina apie tikėtiną pasitraukimą iš 2015 metų branduolinio susitarimo, kurį pasirašė Iranas ir šešios didžiosios pasaulio valstybės. Šis susitarimas laikomas vienu svarbiausių B. Obamos administracijos pasiekimų užsienio politikos srityje.

D. Trumpas apie Irane vykstančius protestus tviteryje pasisako nuo jų pradžios praėjusią savaitę.

Pirmadienį jis sakė, kad Irane atėjo pokyčių metas ir kad šalies žmonės yra ištroškę laisvės.

Irano prezidentas Hassanas Rouhanis į D. Trumpo komentarus atkirto pareikšdamas, kad JAV vadovas – kuris yra „visa esybe nusiteikęs prieš Irano tautą“ – „neturi teisės“ simpatizuoti protestuotojams.

Protestai praėjusį ketvirtadienį prasidėjo antrajame pagal dydį Irano mieste Mešhede ir netrukus išplito po visą šalį. Jie tapo didžiausiu iššūkiu šalies režimui nuo masinių demonstracijų 2009-aisiais.

Gali grėsti mirties bausmė

Irano žiniasklaida skelbia, kad šalyje sulaikytiems prieš valdžią protestuojantiems asmenims teoriškai gali grėsti mirties bausmės. Tokia atsakomybė esą galėtų būti pritaikyta, jei aktyvistams būtų pareikšti kaltinimai dėl „karo prieš Dievą“.

Įvairiuose Irano miestuose jau beveik savaitę tęsiantis protestams dėl pragyvenimo lygio šalyje,  dalis protestuotojų artimiausiu metu bus teisiami dėl veiksmų prieš nacionalinį saugumą ar valstybinio turto gadinimo. Žiniasklaidos žiniomis,  per pastarąsias tris dienas vien sostinėje Teherane suimta apie 450 žmonių.

Išsamiau – Igno Kinčino reportaže.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt