Pasaulyje

2017.12.30 22:50

Lenkijoje išteisinti dėl vagystės iš Aušvico memorialo teisti belgai

BNS 2017.12.30 22:50

Lenkijos teismas penktadienį išteisino du Belgijos piliečius, apkaltintus elektrinės tvoros dalių vagyste iš buvusios Aušvico-Birkenau nacių mirties stovyklos, praneša vietos žiniasklaida.

Visi buvusios nacių mirties stovyklos objektai, įskaitant elektrines tvoras, yra valstybinio muziejaus, veikiančio šiame UNESCO Pasaulio paveldo objekte, Osvencime, pietų Lenkijoje, nuosavybė.

51 metų Yannas P.-B. ir jo bendraamžis Williamas H. buvo sulaikyti pernai liepą šalia Aušvico stovyklos teritorijos, kai pas juos buvo rasti trys porcelianiniai izoliatoriai.

Įtariamųjų duotuose parodymuose sakoma, kad iš žemės kyšojusius izoliatorius jie rado fotografuodami prie tvoros, už buvusios mirties stovyklos ribų, praneša Lenkijos naujienų agentūra PAP.

Krokuvos teismas paskelbė neradęs įrodymų, kad vyrai siekė pasielgti neteisėtai.

Pasak teismo, nors elektriniai izoliatoriai turi „reikšmingą istorinę vertę“, tai nebūtinai reiškia, kad jie yra teisiškai apsaugoti kaip „ypatingos kultūrinės reikšmės“ objektai, praneša naujienų agentūra PAP.

Prieš teismą, Lenkijos prokurorai sakė, kad vyrams gresia iki 10 metų laisvės atėmimo, jeigu jie būtų pripažinti kaltais dėl elektrinės tvoros dalių vagystės iš buvusios Aušvico-Birkenau nacių mirties stovyklos.

Keli žmonės anksčiau yra mėginę pavogti spygliuotų vielų gabalėlių, o itin įžūlūs nusikaltėliai 2009 metais nuplėšė liūdnai pagarsėjusį Aušvico stovyklos vartų užrašą „Arbeit macht frei“ (Darbas jus išlaisvins) ir išprovokavo pyktį visame pasaulyje.

Tos vagystės sumanytojas – vienas švedu neonacis – buvo nuteistas kalėti pustrečių metų.

Aušvico-Birkenau stovykla tapo nacistinės Vokietijos vykdyto žydų genocido simboliu. 1940–1945 metais stovykloje buvo nužudyta apie milijonas šios tautybės žmonių.

Pasak tyrėjų, šiame komplekse žuvo dar per 100 tūkst. kitų žmonių, tarp jų lenkų, čigonų, sovietų karo belaisvių ir antinacistinio pasipriešinimo kovotojų.

Tarp Aušvico aukų buvo apie 232 tūkst. vaikų.