Pasaulyje

2015.09.08 13:45

Irano gyventojai sveikina naująjį prezidentą

ELTA2015.09.08 13:45

Tūkstančiai Irano gyventojų išėjo į Teherano gatves ir džiaugėsi Hassano Rouhanio pergale prezidento rinkimuose, praneša BBC.

Tūkstančiai Irano gyventojų išėjo į Teherano gatves ir džiaugėsi Hassano Rouhanio pergale prezidento rinkimuose, praneša BBC.

Reformistų remiamas dvasininkas H. Rouhanis per rinkimus penktadienį surinko kiek daugiau nei 50 proc. balsų ir išvengė antrojo rinkimų turo. Rinkimuose balsavo apie 72,2 proc. šalies rinkėjų. Irano aukščiausiasis lyderis ajatola Ali Khamenei`us pasveikino H. Rouhanį su pergale. A. Khamenei`us rugpjūčio 3 dieną ratifikuos balsavimą ir H. Rouhanis bus prisaikdintas prezidentu.

Po pergalės H. Rouhanis sakė, kad „nuosaikumas nugalėjo ekstremizmą“, bet pridūrė, jog „šalys, kurios perša demokratiją, turėtų su Irano žmonėmis kalbėti pagarbiai ir pripažinti Islamo Respublikos teises“. Vienas iš pagrindinių H. Rouhanio rinkimų pažadų buvo pabandyti sušvelninti tarptautines sankcijas, kurios taikomos dėl Irano branduolinės programos.

Vakarai atsargiai vertina Irano rinkimų rezultatus. JAV sakė, kad gerbia rinkimų rezultatus ir tiesiogiai bendraus su Iranu, o Baltųjų rūmų atstovas Jay Carney pasveikino iraniečius už drąsą balsuojant. Jungtinės Karalystės užsienio reikalų ministerija paragino H. Rouhanį „ateityje Iraną pakreipti kita linkme – reaguoti į tarptautinės bendruomenės nerimą dėl Irano branduolinės programos (...) ir pagerinti politinių ir žmogaus teisių padėtį Irano žmonėms“.

Prancūzija pranešė, kad yra „pasirengusi dirbti“ su naujuoju lyderiu. Tačiau Izraelio užsienio reikalų ministerija pabrėžė, kad didesnę galią turi Irano aukščiausiasis lyderis A. Khamenei`us, ir pridūrė, kad
Iranas privalo nusileisti tarptautinės bendruomenės reikalavimams ir sustabdyti savo branduolinę programą bei nustoti pasaulyje skleisti terorizmą“.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.