Pasaulyje

2017.12.29 12:20

Liberijos prezidento rinkimus laimėjo buvęs futbolininkas G. Weah

BNS2017.12.29 12:20

Buvęs garsus futbolininkas George`as Weah ketvirtadienį buvo paskelbtas Liberijos prezidento rinkimų antrojo turo nugalėtoju, lengvai įveikęs savo varžovą.

Šis pranešimas uždega žalią šviesą pirmajam per pastaruosius septynis dešimtmečius demokratiniam valdžios perdavimui šalyje, nukentėjusioje nuo pilietinių karų, politinių žmogžudysčių ir Ebolos viruso protrūkio.

Suskaičiavus beveik visus balsus Nacionalinės rinkimų komisijos (NRK) pirmininkas Jerome`as Korkoya sakė, kad galutiniai rezultatai bus paskelbti penktadienį. Tačiau G. Weah negaišo laiko veltui ir pareiškė iškovojęs pergalę.

„Mieli Liberijos žmonės, giliai jaučiu visos tautos nuotaikas. Suprantu milžiniškos užduotės, kurios imuosi šiandien, svarbą ir atsakomybę. Pokyčiai vyksta“, – jis parašė savo „Twitter“ žinutėje.

Šimtai G. Weah šalininkų išėjo į sostinės Monrovijos gatves. Pasklidus žiniai apie jo pergalę žmonės dainavo, šoko ir glėbesčiavosi.

„Per visą gyvenimą nebuvau tokia laiminga. Dvylika metų buvom opozicijoje. Mes kursime istoriją, kaip kūrė Pietų Afrikos vaikai. Esu nepaprastai susijaudinusi“, – sakė G. Weah vadovaujamo Kongreso demokratinius pokyčius jaunimo organizacijos pirmininko pavaduotoja Josephine Davies.

„Laukėme 12 metų, dabar valdžia atiteks žmonėms“, – pridūrė ji.

51 metų G. Weah pakeis Ellen Johnson Sirleaf, 2006 metais stojusią prie šios Vakarų Afrikos valstybės, įkurtos išvaduotų vergų, vairo.

NRK nurodė, kad per antradienį vykusį antrąjį rinkimų turą G. Weah surinko 61,5 proc. balsų. Balsavimas buvo kelioms savaitėms atidėtas, kad būtų išnagrinėta jo oponento viceprezidento Josepho Boakai apeliacija, pateikta po spalį vykusios rinkimų pirmojo rato.

Komisja pažymėjo, kad suskaičiavus 98,1 proc. balsų J. Boakai buvo užsitikrinęs tik 38,5 proc. rinkėjų palaikymą.

Ruošiantis ketvirtadienį paskelbti rezultatus ginkluoti ir šalmus užsidėję policininkai buvo pasiųsti budėti prie NRK būstinės. Tuo metu G. Weah šalininkai jau buvo pradėję rinktis ir džiūgauti.

„Liberijos žmonės aiškiai pasirinko... ir visi kartu tvirtai tikime šio rinkimų proceso rezultatu“, – prieš paskelbiant oficialius rezultatus G. Weah parašė tviteryje.

E. J. Sirleaf biuras nurodė įkūręs darbo grupę, atsakingą už „vykdomosios valdžios perdavimą vieno demokratiškai išrinkto prezidento kitam, kad jis būtų tinkamai valdomas ir vyktų tvarkingai“. Pranešime sakoma, kad taip pat bus pakeisti keli ministrai.

Reuters/Scanpix nuotr.

Audringa istorija

Pastarieji 70 metų Liberijai buvo itin neramūs. Manoma, kad 1989–2003 metais per vienas po kito vykusius pilietinius karus žuvo apie 250 tūkst. žmonių. Šie neramumai nuo pat 1944 metų užkirsdavo kelią demokratiniam valdžios perdavimui.

E. J. Sirleaf pirmtakas Charlesas Tayloras 2003 metais pabėgo iš šalies, tikėdamasis išvengti teisinio persekiojimo už sukilėlių grupuočių kaimyninėje Siera Leonėje finansavimą. Prieš Ch. Taylorą dirbę du prezidentai buvo nužudyti.

Jungtinės Tautos ir Vakarų Afrikos valstybių ekonominė bendrija (ECOWAS) sveikino taikiai vykusius rinkimus. JT generalinis sekretorius Antonio Guterresas gyrė „vyriausybę, politines partijas ir Liberijos žmones už tvarkingą balsavimą“. Europos Sąjunga irgi pažymėjo, kad per šiuos rinkimus „buvo daugiausia laikomasi konstitucijos taisyklių“.

Rinkimai vyko be didesnių incidentų, nors balsavimas buvo kelioms savaitėms atidėtas dėl teisinių ginčų. Daugelis šalies žmonių vylėsi, kad po 12 metų trukusio E. J. Sirleaf vadovavimo valdžia bus taikiai perduota.

2005 metais išrinktos E. J. Sirleaf administracija kėlė šalį iš karo griuvėsių, stengėsi įveikti 2014–2016 metų Ebolos krizę, bet taip pat buvo kritikuojama, kad nesugebėjo įveikti skurdo ir korupcijos.

G. Weah, vienintelis afrikietis, kada nors laimėjęs FIFA geriausio pasaulyje metų žaidėjo titulą ir prestižinį „Auksinio kamuolio“ apdovanojimą, 2005 metais irgi kėlė savo kandidatūrą į prezidento postą.

Taip pat buvo nesėkmingos jo pastangos 2011 metais tapti viceprezidentu, bet Kongresas už demokratinius pokyčius ne kartą ragino savo jaunus ir emocingus šalininkus likti ramius.

Antrasis rinkimų ratas buvo pavėlintas septynias savaites dėl apeliacijos, pateiktos J. Boakai Vienybės partijos. Ji kaltino rinkimų komisiją, kad pirmasis turas buvo netinkamai organizuotas, bet daugelis šių nusiskundimų priežasčių, regis, buvo pašalintos per antrąjį ratą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt