Pasaulyje

2017.12.22 10:00

R. Castro iš Kubos prezidento pareigų pasitrauks 2018 balandį

BNS 2017.12.22 10:00

Kubos prezidentas Raulis Castro iš prezidento pareigų pasitrauks 2018 metų balandį, iš karto po jo įpėdinio rinkimų tą patį mėnesį, paaiškėjo ketvirtadienį po Nacionalinio Susirinkimo balsavimo.

Anksčiau planuota, kad jis pasitrauks vasarį, kaip numatyta komunistų valdomos šalies rinkimų kalendoriuje. Vis dėlto rinkimai buvo atidėti dėl rugsėjį salą nusiaubusio uragano.

Tai reiškia, kad 86 metų R. Castro valstybės vadovo poste praleis dviem mėnesiais ilgiau nei planuota.

Kubos prezidentą renka 31 narį turinti Valstybės Taryba. Šios institucijos lyderis automatiškai tampa ir šalies prezidentu.

Tačiau pirmiausia Valstybės Tarybą turi išrinkti Nacionalinis Susirinkimas, turintis apie 600 vietų. Šie rinkimai vyks balandžio 19-ąją, ketvirtadienį nusprendė Kubos įstatymų leidėjai per tarptautinei žiniasklaidai uždarą posėdį.

Nacionalinio Susirinkimo rinkimų data dar nebuvo paskelbta.

R. Castro, oficialiai tapęs prezidentu 2008-aisiais, o iki tol dar dvejus metus buvęs laikinuoju šalies vadovu, jau paskelbė, kad nesieks naujos kadencijos.

Jam baigus savo kadenciją, baigsis ir šešis dešimtmečius trukęs brolių Castro vadovavimas šiai Karibų valstybei. Jo brolis Fidelis, miręs 2016-ųjų lapkričio 25 dieną, būdamas 90 metų, beveik pusę šimtmečio vadovavo šaliai po partizaninės kovos, nuvertusios JAV remtą diktatorių Fulgencio Batista 1959 metų sausio 1 dieną.

Vis dėlto R. Castro veikiausiai liks valdančiosios Komunistų partijos lyderis iki 2021-ųjų, kai bus surengtas jos suvažiavimas.

Tikėtina, kad naujuoju Kubos prezidentu taps jo pirmasis viceprezidentas, 57 metų Miguelis Diazas-Canelis.

Kad ir kas bus išrinktas R. Castro įpėdiniu, jam teks sunki užduotis suderinti komunistinius principus ir dabartinio prezidento pradėtas ekonomines reformas.