Pasaulyje

2017.12.19 15:06

Gruzinai pabėgėliai Tbilisyje jaučiasi pamiršti

LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt2017.12.19 15:06

Iš okupuotų teritorijų perkeltų asmenų apgyvendinimo ir pabėgėlių ministerijos duomenimis, daugiau kaip 50 tūkstančių gruzinų pabėgėlių šeimų iš Pietų Osetijos ir Abchazijos Gruzijoje vis dar laukia valstybės jiems pažadėtų namų. Tačiau paramos sulaukę ir jiems pastatytuose kaimuose-stovyklose gyvenantys gruzinai skundžiasi valdžios dėmesio stoka.             

40 kilometrų nuo sostinės Tbilisio įsikūrusi Cerovanio pabėgėlių, tiksliau šalies viduje perkeltų asmenų, stovykla. Čia gyvena daugiau kaip 8 tūkstančiai daugiausia iš Pietų Osetijos perkeltų gruzinų.

Tai – didžiausia perkeltų asmenų stovykla Gruzijoje, pasak vietinių – ji ir pavyzdinė, kituose regionuose pabėgėliai tokių sąlygų neturi. Kaimelis pastatytas padedant Vakarų valstybėms, namus žmonės įsigijo už simbolinį 1 lario mokestį.

Gatvėje sutikti stovyklos gyventojai sako, kad sąlygos čia neblogos. Yra karštas ir šaltas vanduo, kanalizacija, šildymas. „Gyventi čia geros sąlygos, bet tai ne mano žemė, aš turiu teisę gyventi gimtajame krašte. Ten daug gamtos, ten turėjau ir daugiau žemės“, – pasakoja gruzinas Gogija.

Tuo metu Pietų Osetijoje, pasak gyventojų, žmonės verčiasi sunkiai. Gruzinė Elza paskutinį apsilankymą gimtajame Achalgoryje prisimena kaip labai slogų: „Atėjo kareiviai, pasakė: esi gruzinė – važiuok į Tbilisį. Nieko neleido pasiimti, išvykome taip, kaip stovėjome. Iš pradžių atvažiavome į Tbilisį, kur gyveno mano sesuo, 2009-aisiais persikėlėme čia.“

Gruzinas Kacha prieš karą Pietų Osetijoje dirbo vietos rinkimų komisijos pirmininku, pasikeitus valdžiai buvo atleistas ir priverstas palikti gimtąjį kraštą. Pasiėmęs paskolą iš banko vyras prieš keletą mėnesių pradėjo verslą: „Iš pradžių viskas sekėsi gana neblogai, bet pastaruosius kelerius metus gyventi čia sunku. Anksčiau valdžia mumis daugiau rūpinosi. Ne tik finansiškai – taikė mažesnius dujų, elektros mokesčius, bet ir paprastai žmogiškai domėdavosi mūsų problemomis. Dabar gauname tik perkeltojo žmogaus pašalpą iki 45 larių, tačiau to nepakanka normaliai gyventi.“

Opozicinės Gruzijos partijos valdančiųjų politiką pabėgėlių klausimu kritikuoja ir sako, kad jie skiria per mažą finansavimą ir apie okupuotų teritorijų problemą nepakankamai kalba tarptautiniu lygiu.

Išsamiau apie gruzinų pabėgėlių padėtį – Luko Šniolio reportaže.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.