Pasaulyje

2017.12.15 13:14

Pentagonas: JAV lėktuvai Sirijoje perėmė du rusų karo lėktuvus

BNS 2017.12.15 13:14

Du JAV karo lėktuvai perėmė du rusų karo lėktuvus, skridusius virš Sirijos dalies, kur jie neturėjo skraidyti, ketvirtadienį paskelbė Pentagonas.

Tačiau Maskva šį pranešimą paneigė ir tvirtino, kad būtent rusų lėktuvai privertė pasišalinti amerikiečius.

Per trečiadienio incidentą amerikiečių „nematomieji“ naikintuvai „F-22 Raptor“ atšvaitais ir šiluminėmis raketomis įtikino rusų lėktuvus „Su-25“ palikti tą rajoną, o vienas JAV pilotas turėjo „agresyviai manevruoti“, kad išvengtų susidūrimo ore, sakė Pentagono atstovas Ericas Pahonas.

Rusų naikintuvai buvo įskridę į JAV vadovaujamos koalicijos, kuri Sirijoje kovoja su „Islamo valstybe“ (IS), kontroliuojamą oro erdvę, į rytus nuo Eufrato upės netoli Abu Kamalio.

Juos „greit perėmė du „F-22A Raptor“, užtikrinantys priedangą iš oro partnerių sausumos pajėgoms“, vykdančioms operacijas prieš IS, sakė E. Pahonas.

„(Lėktuvai) F-22 atliko daug manevrų, kad įtikintų (lėktuvus) „Su-25“ išskristi iš mūsų ... oro erdvės, įskaitant atšvaitų ir šiluminių raketų paleidimą visai netoli rusų lėktuvų ir ... daug raginimų nepaprastųjų situacijų kanalu, pranešant rusų pilotams, kad jie turi išskristi iš šio rajono“, – pridūrė atstovas.

Incidentas truko maždaug 40 minučių, o tada rusų lėktuvai grįžo į vakarus nuo upės.

Per incidentą ir po jo koalicijos lyderiai specialiąja ryšio linija kontaktavo su rusų karininkais, bandydami išspręsti situaciją ir išvengti „strateginio apsiskaičiavimo“, sakė E. Pahonas.

Pentagonas nurodė, jog lapkričio pradžioje JAV žodžiu susitarė su Maskva, kad rusai laikysis į vakarus nuo Eufrato upės, o koalicija – į rytus nuo jos.

„Po šio susitarimo ... rusai į mūsų oro erdvę į rytus nuo upės įskrisdavo nuo šešių iki aštuonių kartų per dieną, (tai) vidutiniškai 10 proc. rusų ir sirų skrydžių, – nurodė E. Pahonas. – Mūsų pilotams vis sunkiau atskirti, ar rusų pilotų veiksmai yra tyčiniai, ar tai tik netyčinės klaidos.“

Abu Kamalis buvo paskutinė IS tvirtovė iš Sirijos urbanizuotųjų teritorijų, bet praėjusį mėnesį armija šį miestą atkovojo.

Rusija perėmimą neigia

Rusijos gynybos ministerija ketvirtadienį paneigė pranešimus, kad amerikiečių naikintuvai Sirijoje perėmė du rusų karo lėktuvus.

„Kai kurios amerikiečių ir britų žiniasklaidos priemonės eilinį kartą bando pageidaujamą dalyką pavaizduoti kaip tikrą“, – sakė ministerijos atstovas.

Rusų kariškių duomenimis, gruodžio 13 dieną du rusų šturmo lėktuvai Su-25, skrisdami 3 300 m aukštyje lydėjo humanitarinę automobilių koloną Majadino rajone vakariniame Eufrato upės krante.

„Iš rytinio upės kranto pusės prie jų prisiartino amerikiečių naikintuvas F-22. Šaudydamas šilumines klaidinančias priemones F-22 trukdė dviem rusų Su-25“, – sakė Rusijos gynybos ministerijos atstovas.

„10 tūkst. m aukštyje dengimo iš oro užduotį vykdęs rusų naikintuvas Su-35 ryžtingai priskrido prie F-22 iš galo, o tada amerikiečių naikintuvas paliko rajoną“, – pridūrė atstovas.