Pasaulyje

2017.12.15 09:35

V. Putinas ir D. Trumpas telefonu aptarė Šiaurės Korėjos klausimą

BNS 2017.12.15 09:35

Vladimiras Putinas ir Donaldas Trumpas ketvirtadienį telefonu aptarė krizę dėl Šiaurės Korėjos branduolinės programos, o JAV prezidentas taip pat atliko neįprastą žingsnį – padėkojo Rusijos lyderiui, kad šis pagyrė Amerikos ekonomiką.

Abu valstybių vadovai aptarė „situaciją keliose krizių zonose, daugiausia dėmesio skirdami branduolinio klausimo sprendimui Korėjos pusiasalyje“, sakoma Kremliaus pareiškime, bet daugiau detalių nepateikiama.

Baltieji rūmai sakė, kad abu prezidentai „aptarė bendrą darbą siekiant išspręsti labai pavojingą situaciją Šiaurės Korėjoje“.

Tačiau didžiausio dėmesio JAV pareiškime sulaukė D. Trumpo padėka V. Putinui.

„Prezidentas Trumpas padėkojo prezidentui Putinui už Amerikos stipraus ekonomikos pasirodymo pripažinimą jo metinėje spaudos konferencijoje“, – sakoma pareiškime.

Anksčiau ketvirtadienį V. Putinas savo metinėje spaudos konferencijoje sakė: „Pažiūrėkite, kaip reaguoja rinkos – jos auga. Tai rodo pasitikėjimą Amerikos ekonomika. Su visa derama pagarba oponentams, tai objektyvūs faktai.“

Abu lyderiai ir praeityje yra gyrę vienas kitą, o komentatoriai jų draugiškus santykius vadina „brolišku romanu“ (bromance).

Specialusis prokuroras Robertas Muelleris šiuo metu tiria įtariamą slaptą susimokymą tarp D. Trumpo rinkimų kampanijos ir Maskvos pakreipti 2016-ųjų JAV prezidento rinkimus jo naudai.

Vašingtonas šią savaitę sakė, kad yra pasirengęs „be išankstinių sąlygų“ kalbėtis su Šiaurės Korėja, pastaraisiais mėnesiais paleidusia kelias tarpžemynines balistines raketas.

JAV valstybės sekretorius Rexas Tillersonas sakė, kad D. Trumpo administracija tebėra pasiryžusi priversti Pchenjaną atsisakyti savo branduolinio arsenalo, bet nori „surengti pirmą susitikimą be išankstinių sąlygų“.

V. Putinas per savo spaudos konferenciją Maskvoje, kurioje dalyvavo šimtai žurnalistų, sveikino JAV „realybės suvokimą“ dėl Šiaurės Korėjos krizės.

Tačiau jis paragino visas šalis „liautis bloginus situaciją“ ir sakė, kad Rusija „nepripažįsta Šiaurės Korėjos branduolinio statuso“.