Pasaulyje

2017.12.11 09:11

ES ministrai susitikime aptars Izraelio klausimą

Europos Sąjungos užsienio reikalų ministrai pirmadienį aptars padėtį po to, kai Donaldas Trumpas pripažino Jeruzalę Izraelio sostine. Bendrija kartoja, kad miesto statusą turi nulemti tik dvišalės Izraelio ir palestiniečių derybos.

Prie susitikimo Briuselyje prisijungs ir Izraelio premjeras, išvakarėse susikibęs į žodžių dvikovą su Turkijos prezidentu. Šis pavadino Izraelį teroristine valstybe, Benjaminas Netanyahu atkirto, kad nepriims pamokymų iš šalies, žudančios kurdus.

Jokia Europos šalis nestojo ginti Amerikos. Didžiosios pakartojo, kad Jungtinių Valstijų prezidentas sulaužė tarptautinius dokumentus, kad miesto likimą turi lemti susitarimas tarp Izraelio ir palestiniečių.

„Kontekstas labai trapus, ir paskelbimas gali mus nublokšti atgal į dar tamsesnius laikus negu dabartiniai. Europos Sąjungos pozicija aiški ir vieninga. Manome, kad vienintelis tikroviškas Izraelio ir palestiniečių konflikto sprendimas remiasi dviem valstybėmis, kur Jeruzalė yra ir Izraelio valstybės, ir Palestinos valstybės sostinė“, – sakė Europos Sąjungos užsienio politikos koordinatorė Federica Mogherini.

Ji pirmininkaus užsienio reikalų ministrų susitikimui, į kurį pirmąkart per 22 metus turi atvykti ir Izraelio premjeras. Susitikimas, ko gero, bus nelengvas.

Su kokiais iššūkiais susiduria jo šalis, parodė ir incidentas sekmadienį, kai pagrindinėje Jeruzalės autobusų stotyje palestinietis pamėgino nudurti Izraelio karį.

Turkija, tai susipykstanti su Izraeliu, tai susitaikanti, dabar artėja prie prezidento žadėto santykių nutraukimo.

Išsamiau apie diplomatinį karą – Vykinto Pugačiausko reportaže.