Pasaulyje

2017.12.11 09:12

Britų užsienio reikalų sekretorius vizitą Irane užbaigė susitikimu su H. Rouhani

BNS 2017.12.11 09:12

Didžiosios Britanijos užsienio reikalų sekretorius Borisas Johnsonas sekmadienį susitikimu su Irano prezidentu Hassanu Rouhani užbaigė vizitą, kurį „buvo verta“ surengti ir kurio metu jis spaudė paleisti kalinamus dvigubą pilietybę turinčius asmenis.

Per dviejų dienų virtinę susitikimų B. Johnsonas sulaukė Irano pareigūnų kritikos už tai, kad nepasistengė daugiau nuveikti pagal 2015 metais su pasaulio galiomis pasirašyta sutartimi dėl Irano branduolinės programos.

„Abiejų šalių santykiai neatitiko potencialo, kurio tikėtasi po JCPOA (Bendrojo išsamių veiksmų plano) “, – britų sekretoriui pasakė H. Rouhani, kurio žodžiai cituojami prezidentūros pareiškime.

Panašios kritikos pažėrė įtakingas parlamento pirmininkas Ali Larijani, kuris su B. Johnsonu susitiko šeštadienį ir kuris sakė, kad kitos Europos šalys „daug daugiau stengėsi“.

„Jūs net neišsprendėte Irano ambasados Londone banko operacijų problemų“, – sakė A. Larijani, kurį citavo naujienų agentūra IRNA.

Svarbus B. Johnsono vizito klausimas buvo pastangos užtikrinti kalinamos Nazanin Zaghari-Ratcliffe, turinčios Britanijos ir Irano pilietybes, paleidimą.

39 metų N. Zaghari-Ratcliffe atlieka penkerių metų kalėjimo bausmę už savo veiklą per 2009 metų masinius protestus, nors ji pati neigia prie jų prisidėjusi, o sekmadienį teisme jai turi būti pateikti nauji kaltinimai „propagandos skleidimu“.

Teismo procesas tikriausiai vyks už uždarų durų ir neaišku, ar verdiktas bus paskelbtas.

„Užsienio reikalų sekretorius aptarė įvairiausius regioninius ir dvišalius klausimus, taip pat banko operacijų reikalus ir mūsų susirūpinimą dėl dvigubą pilietybę turinčių asmenų konsulinių bylų“, – sakė britų užsienio reikalų ministerijos atstovas.

„Šį vizitą buvo verta surengti ir mes išvykstame jausdami, kad abi šalys nori palaikyti dabartinį tempą ir išspręsti sunkius klausimus“, – pridūrė jis.

2016 metų balandžio 3-ąją N. Zaghari-Ratcliffe buvo suimta Teherano oro uoste. Ji atvyko į Iraną su savo mažamete dukra aplankyti giminaičių.

Irano valdžia moterį apkaltino ryšiais su šiitiškoje respublikoje 2009 metais vykusiais masiniais protestais. Nors N. Zaghari-Ratcliffe savo kaltę neigė, ji buvo nuteista kalėti penkerius metus už ardomąją veiklą. Teheranas nepripažįsta jos turimos dvigubos pilietybės.

Praėjusį mėnesį pareigūnai pateikė papildomų kaltinimų dėl „propagandos skleidimo“. N. Zaghari-Ratcliffe byla B. Johnsonui tapo prioritetine, kai jis praėjusį mėnesį per klaidą pasakė, kad ji Irane mokė žurnalistus. Teherano pareigūnai pasinaudojo šiuo britų diplomatijos vadovo pareiškimu naujiems kaltinimams pagrįsti.

Iranas buvo nepatenkintas, kad susitarimas, pagal kurį mainais į jo branduolinės programos suvaržymą buvo panaikintos sankcijos, nepaskatino lauktų prekybos susitarimų. Taip nutiko pirmiausia dėl tebesitęsiančių JAV sankcijų.

Banko operacijų suvaržymai taip pat komplikavo seniai dedamas pastangas susigrąžinti iš Britanijos maždaug 450 mln. svarų (514 mln. eurų) pagal karinį kontraktą, kuris buvo atšauktas dėl 1979 metų islamo revoliucijos.

Kalinamos N. Zaghari-Ratcliffe vyras Richardas Ratcliffe`as tvirtino, kad ji yra įkaitas Iranui bandant išmušti šią seną skolą.

Vėliau sekmadienį B. Johnsonas iš Irano išvyko į Jungtinius Arabų Emyratus.