Pasaulyje

2017.12.08 13:46

D. Tuskas: rimčiausias „Brexit“ derybų iššūkis dar laukia

BNS 2017.12.08 13:46

Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Donaldas Tuskas penktadienį įspėjo, kad derybos dėl būsimo Europos Sąjungos ir Didžiosios Britanijos prekybos susitarimo bei pereinamojo laikotarpio bus sudėtingesnės už sunkias derybas dėl „Brexit“ sąlygų.

Tai jis pareiškė Europos Komisijai penktadienį paskelbus, kad Londonui ir Briuseliui derybose pavyko pasiekti pakankamą pažangą, kad būtų galima pradėti kitą derybų etapą ir pereiti prie būsimų santykių ir prekybos klausimų.

„Atminkime, kad rimčiausias iššūkis dar laukia priešaky. Visi žinome, kad atsiskirti yra sunku, bet atsiskirti ir kurti naujus santykius yra dar sunkiau“, – sakė D. Tuskas.

Skelbdamas gaires būsimoms deryboms, D. Tuskas sakė, kad Britanija pereinamuoju dvejų metų laikotarpiu, kurio Londonas paprašė norėdamas nuraminti verslą, turės laikytis visų ES įstatymų, taip pat ir naujų.

Pasak jo, Britanija pereinamuoju periodu, kai likusios 27 ES šalys sprendimus priiminės be JK, taip pat turės gerbti biudžetinius įsipareigojimus ir teismų priežiūrą.

Apie laukiančius sunkumus byloja ir tokie buvusio Lenkijos premjero žodžiai: „Mums reikia daugiau aiškumo dėl to, kaip JK mato mūsų būsimus santykius po jos pasitraukimo iš bendrosios rinkos.“

Jis perspėjo, kad laikas prieš 2019-ųjų kovo 29 dieną numatytą Britanijos išstojimą yra labai svarbus.

„Tiek daug laiko buvo skirta lengviausiai užduoties daliai. Dabar deryboms dėl pereigos suderinimo ir mūsų būsimų santykių gairių de facto turime mažiau nei metus“, – sakė jis.

Pirmoji derybų fazė prasidėjo birželio 29 dieną, praėjus maždaug metams po Bendriją sukrėtusio Britanijos sprendimo išstoti, ir pagaliau baigėsi britų ministrei pirmininkei Theresai May penktadienį ryte atskubėjus į Briuselį.

Europos Komisija paskelbė, kad Britanija padarė „pakankamą pažangą“ išsiskyrimo klausimais, įskaitant Airijos sienos, Britanijos „skyrybų“ sąskaitos ir piliečių teisių klausimus.

Susitarimu sudaromos sąlygos ES lyderiams per viršūnių susitikimą gruodžio 14–15 dienomis pradėti antrą „Brexit“ derybų fazę dėl prekybos ir pereinamojo laikotarpio.