Pasaulyje

2017.12.05 15:11

Ukrainos VRM vadovas paragino šalininkų išlaisvintą M. Saakašvilį paklusti valdžiai

ELTA, BNS 2017.12.05 15:11

Ukrainos vidaus reikalų ministras Arsenas Avakovas paragino Naujųjų jėgų judėjimo lyderį Michailą Saakašvilį paklusti šalies valdžiai.

„M. Saakašvilis privalo paklusti įstatymo reikalavimams, pereiti teisėtą procedūrą ir atsakyti į pateiktus kaltinimus, o ne provokuoti kraujo liejimą ir susirėmimus“, – parašė ministras socialiniame tinkle „Twitter“.

Anksčiau antradienį po kelias valandas trukusios konfrontacijos su teisėsaugos institucijų darbuotojais M. Saakašvilio šalininkams pavyko išlaisvinti politiką, išlaužus mikroautobuso, kuriuo pareigūnai norėjo jį vežti į Ukrainos saugumo tarnybos izoliatorių, duris. Atsidūręs laisvėje, M. Saakašvilis paragino nušalinti nuo valdžios Ukrainos prezidentą Petro Porošenką ir kartu su susirinkusiaisiais patraukė prie parlamento.

Ukrainos generalinis prokuroras: M. Saakašvilis iš Rusijos gavo pusę milijono dolerių

Buvęs Gruzijos prezidentas, Ukrainos opozicinės partijos „Naujųjų jėgų judėjimas“ lyderis ir buvęs Odesos srities administracijos vadovas M. Saakašvilis iš Rusijoje besislapstančio verslininko Serhijaus Kurčenkos už savo veiklą Ukrainoje gavo 0,5 mln. dolerių (450 tūkst. eurų), pareiškė Ukrainos generalinis prokuroras Jurijus Lucenka.

„Ukrainos pilietis Severionas Dengadzė, suderinęs savo veiksmus su Saakašviliu, per patikėtinį kreipėsi į besislapstantį Sergijų Kurčenką... stabilaus Saakašvilio veiklos finansavimo klausimu mainais į organizuotos nusikalstamos grupuotės narių interesus. Užfiksavome, kad iš Rusijos Saakašvilis gavo maždaug 0,5 mln. dolerių“, – antradienį per trumpą spaudos konferenciją Kijeve sakė J. Lucenka.

Pasak jo, „buvo įvykdyta specialioji operacija, per kurią buvo nustatyta, kad virtinė politikų, visų pirma M. Saakašvilis, bendradarbiavo su (buvusio Ukrainos prezidento Viktoro) Janukovyčiaus organizuotos nusikalstamos grupuotės nariais, pirmiausiai – su Serhijumi Kurčenka. Už jų pinigus Saakašvilis ir jo aplinkos žmonės finansavo jų inicijuotas protesto akcijas“.

Pasak generalinio prokuroro, šių akcijų tikslas yra užgrobti valdžią Ukrainoje ir padėti „Janukovyčiaus ir Kurčenkos organizuotos nusikalstamos grupuotės“ nariams nutraukti jų baudžiamąjį persekiojimą, taip pat susigrąžinti turtą, kurį jie anksčiau buvo nusikalstamai įgiję Ukrainoje.

J. Lucenka taip pat tvirtina, kad visi šie veiksmai buvo vykdomi stebint Ukrainos specialiosioms tarnyboms.

„Pusė tos sumos kontroliuojant Ukrainos specialiosioms tarnyboms buvo įteikta Severionui Dengadzei, nurašius kupiūrų numerius ir fiksuojant pačią perdavimo operaciją“, – sakė generalinis prokuroras.

Pasak jo, su Ukrainos saugumo tarnyba (SBU) ir Generaline prokuratūra bendradarbiavo keli ukrainiečiai, buvę Maskvoje. Ukrainos teisėsaugininkai gavo garso ir vaizdo medžiagos su įrodymais, kad „koordinuojant veiksmus su Rusijos federaline saugumo tarnyba S. Kurčenka finansavo M. Saakašvilį“.

„Tai sudarė sąlygas mums šiandien paskelbti garso ir vaizdo įrodymus, kad Saakašvilio veiklą finansavo Serhijus Kurčenka ir kiti nusikalstamos organizacijos, tiesiogiai susijusios su Rusijos Federacijos Federaline saugumo tarnyba, nariai“, – sakė J. Lucenka.

Spaudos konferencijoje buvo paskelbtas S. Dengadzės ir S. Kurčenkos patikėtinio garso įrašas apie planuojamas politines akcijas dalyvaujant M. Saakašviliui ir galimą jų finansavimą.

Anksčiau Rusijos prezidento spaudos sekretorius Dmitrijus Peskovas sakė, kad Kremlius susidomėjęs ir nustebęs stebi įvykius, susijusius su M. Saakašvilio sulaikymu Kijeve, bet nemano, kad būtina reaguoti į jo pareiškimus „nuo stogo“.

„Taip, mes susidomėję stebime, kas vyksta Ukrainoje. Eilinį kartą Kijevas stebina. Eilinį kartą stebina Saakašvilis. Tuo pačiu metu jis nuo kaklaraiščio valgymo iki užlipimo ant stogo nuėjo tam tikrą kelią politikoje; tas kelias buvo sunkus. Jo situacija sudėtinga. Štai ką mes galime pasakyti“, – žurnalistams sakė D. Peskovas.

Kai buvo paprašytas pakomentuoti per sulaikymo operaciją M. Saakašvilio išsakytus pareiškimus, kad Kremlius remia dabartinį Ukrainos prezidentą Petro Porošenką ir jo vyriausybę, D. Peskovas pridūrė: „Mes nepratę reaguoti į žmonių, sėdinčių ant stogo, pareiškimus.“

Į klausimą, ką Kremlius mano apie Kijevo priešpriešą su M. Saakašviliu ir kieno pusėje būtų, D. Peskovas atsakė: „Ne. Mes susidomėję stebime šių įvykių bendrą paveikslą. Žinoma, tai Ukrainos galvos skausmas. Tokio dalyko ir priešui nelinkėtum, nors, žinoma, nelaikome ukrainiečių liaudies priešu.“

Ukrainos saugumo tarnyba (SBU) pranešė, kad M. Saakašvilis buvo sulaikytas vykdant tyrimą dėl pagalbos nusikalstamų organizacijų nariams ir jų nusikalstamos veiklos nuslėpimo.

Kontroversiškas sugrįžimas

Ilgiau kaip dešimtmetį Gruzijai vadovavęs M. Saakašvilis savo šalį paliko 2013 metais ir vėliau buvo paskirtas vadovauti Ukrainos Odesos sričiai. Pernai jis atsistatydino, skųsdamasis, kad pareigūnai trukdo jo pastangoms kovoti su korupcija.

Pastaruoju metu jis konfliktavo su Kijevo vyriausybe ir organizavo antikorupcinius protestus.

Liepos pabaigoje Ukrainos migracijos tarnyba pranešė, kad prezidentas Petro Porošenka panaikino M.Saakašvilio turėtą Ukrainos pilietybę. Gruzijos pilietybės jis neteko 2015-aisiais, kai buvo paskirtas Odesos gubernatoriumi.

Rugsėjį M.Saakašvilis, į Ukrainą atvykęs autobusu iš Lenkijos, su savo pasekėju pagalba jėga prasiveržė į šalies gilumą. Oficialiais duomenimis, per pasienyje įvykusį incidentą nukentėjo 13 policininkų ir 9 pasieniečiai. Lvovo srities pareigūnai pradėjo baudžiamąjį tyrimą dėl M.Saakašvilio bei jo sąjungininkų neteisėto Ukrainos sienos kirtimo.

Gruzija oficialiai paprašė Ukrainos M. Saakašvilį sulaikyti ir išduoti. Gruzijoje jis yra kaltinamas keturiose bylose, iškeltose dėl svetimo turto pasisavinimo, iššvaistymo ar užvaldymo ir piktnaudžiavimo tarnybine padėtimi. Tbilisio teismas 2014-ųjų rugpjūtį M.Saakašviliui skyrė kardomąją priemonę – sulaikymą, o netrukus jis buvo paskelbtas ieškomu asmeniu.

M. Saakašvilis ragino ukrainiečius ateinantį sekmadienį surengti didelę protesto demonstraciją Kijevo centre, jeigu šalies parlamentas per šią savaitę nepriims įstatymų dėl prezidento apkaltos ir Antikorupcinio teismo įkūrimo.