Pasaulyje

2017.12.02 16:18

Rusija: JAV pasitraukimas iš sutarties dėl Irano gali smogti atgal

BNS 2017.12.02 16:18

JAV prezidento Donaldo Trumpo užmojis pasitraukti iš 2015 m. pasiekto svarbaus susitarimo dėl Irano branduolines programos gali smarkiai pakenkti deryboms su kai kuriomis šalimis, pavyzdžiui, Šiaurės Korėja, penktadienį pareiškė Rusija.

„JAV sprendimas dabar pasitraukti iš susitarimo neatrodys labai patikimas šalims, kurias raginame atsisakyti branduolinių programų“, – teigė Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas.

Dėl Bendrojo išsamių veiksmų plano (Joint Comprehensive Plan of Action, JCPOA) prieš dvejus metus susitarė Iranas ir dar šešios valstybės, įskaitant Jungtines Amerikos Valstijas, kurioms tuo metu vadovavo Barackas Obama.

Tačiau jo įpėdinis, Baltuosius Rūmus perėmęs šių metų sausį, šį susitarimą pavadino pernelyg atlaidžiu Iranui, apkaltino šią šalį nesilaikant sutarties sąlygų ir paragino dėl jos persiderėti.

„Kokį pavyzdį rodome Šiaurės Korėjos lyderiui?“

„Jis pasakys: net jei jie pasiūlys man susitarimą, kas nutiks, kai į Baltuosius Rūmus ateis kitas prezidentas?“ – kalbėdamas spaudos konferencijoje Italijos sostinėje pabrėžė S. Lavrovas.

„Tikiuosi, jo nepažeis nė viena susitarimo šalis“, – pridūrė jis.

Pasak JT stebėtojų lapkritį paskelbtos ataskaitos, Iranas susitarimo kol kas laikosi.

D. Trumpas JCPOA likimą paliko spręsti respublikonų kontroliuojamam Kongresui. Jis suteikė įstatymų leidėjams 60 dienų terminą apsispręsti, ar šiitiškai respublikai turėtų būti atnaujintos sankcijos.

Šis terminas sukaks gruodžio viduryje.

„Susitarimas egzistuoja, Iranas jo laikosi, jis yra tarptautinės teisės dalis – ir čia turime sustoti, – teigė S. Lavrovas. – Jei dalykas veikia, nereikia jo taisyti.“

Rusų diplomatas ne pirmasis tvirtina, kad D. Trumpo siūlymas pasitraukti iš susitarimo su Iranu gali sukelti nepageidaujamų pasekmių.

Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas praėjusį mėnesį perspėjo: „Jei norime sustabdyti visus santykius su Iranu dėl branduolinės veiklos, sukursime naują Šiaurės Korėją“.