Pasaulyje

2017.11.28 17:26

„Shell“ kaltinama prisidėjimu prie žiaurumo Nigerijoje

ELTA 2017.11.28 17:26

Energetikos milžinas „Shell“ turėtų būti tiriamas dėl galimo „bendrininkavimo žiauriuose nusikaltimuose 90-aisiais“, kurių metu Nigerijos policija šalyje smurtu tramdė protestuotojus, teigia tarptautinė žmogaus teisių organizacija „Amnesty International“. Apie tai rašo BBC.

„Shell“ ragino susidoroti su protestuotojais smurtu, teigia organizacija. Per protestų malšinimą 1993 m. buvo nužudyti maždaug pora tūkstančių ogonių genties gyventojų bei sudeginti ištisi kaimai.

Ogoniai tada protestavo dėl naftos pramonės padidinto užterštumo bei bado. Devyni aktyvistai, tarp jų rašytojas Kenas San-Wiwa, už protestų organizavimą buvo nužudyti 1995-aisiais.

„Shell“ padalinys Nigerijoje neigia bet kokią kaltę.

„Mes buvome šokiruoti ir nuliūdę, kai sužinojome apie žiaurius kariuomenės veiksmus. „Shell“ tuomet prašė Nigerijos valdžios gailestingumo. Labai gailimės, kad mūsų ir kitų prašymai tada buvo neišgirsti“, – pranešime teigia bendrovė.

Savo ruožtu, „Amnesty International“ teigia peržiūrėjęs tūkstančius įmonės vidaus dokumentų. Jų turinys, pasak organizacijos, reikalauja nuodugnesnio įmonės veiksmų tyrimo.

„Mūsų peržiūrėti įrodymai rodo, kad „Shell“ pakartotinai skatino Nigerijos kariuomenę tramdyti protestuotojus, net suvokiant siaubą, prie kurio tai gali privesti – neteisėtus nužudymus, išprievartavimus bei kaimų deginimą“, – teigia „Amnesty International“.

„Šio susidorojimo metu „Shell“ net teikė kariuomenei materialią pagalbą, pavyzdžiui, transportą, ir mažiausiai kartą sumokėjo dėl žmogaus teisių pažeidimų žinomiems karininkams. Tai, kad jie už šiuos veiksmus niekada neturėjo atsakyti, yra gėdinga“, – priduriama pranešime.