Pasaulyje

2017.11.25 11:41

Rytų partnerystės susitikimas – be narystės ES garantijų

Europos Sąjungos institucijų vadovai pripažino, kad netoli Lietuvos sienų statoma Baltarusijos atominė elektrinė yra ne tik Lietuvos, bet ir visos Europos problema. Tiesa, mažėja manančių, kad statybas pavyktų sustabdyti. Tuo metu Europos Sąjunga bando įpūsti ugnies Rytų partnerystei, bent jau santykiams su šalimis, kurios dar nori glaudesnių ryšių su bendrija. Nors jokių kalbų ar užuominų apie būsimą plėtrą į Rytus bendrija vengia. Dėl to ypač nepatenkinti ukrainiečiai.

Briuselis kvietė Baltarusijos prezidentą Aliaksandrą Lukašenką, tačiau jis atsiuntė užsienio reikalų ministrą – tai žemiausio rango politikas, atvykęs į Rytų partnerystės susitikimą. Tad šaltas pasisveikinimas, vietoj Bendrijos bandymo ištiesti ranką Minskui. Tiesa, ministras nusiteikęs optimistiškai.

Tačiau europiečiams svarbiau ne ką gaus Baltarusijos žmonės, o Minsko statoma atominė visai šalia Lietuvos sienos. Ir Europos Komisijos pirmininkas ir vadovų tarybos pirmininkas pripažino, kad Baltarusijos jėgainė – tai net tik Lietuvos, bet ir visos Europos problema.

Jau įprasta, kad bendrija susitikimuose su šešiomis rytų partnerėmis, bando balansuoti, kaip nesupykdyti Rusijos ir nenuvilti rytų partnerių. Tačiau kuo toliau, tuo sunkiau tai padaryti, kai tokios šalys kaip Ukraina nori vis daugiau garantijų dėl narystės bendrijoje perspektyvų.

Ir nors Ukrainos prezidentas Petro Porošenka Europos lyderių sutiktas šiltai, tačiau užkulisiuose būtent Kijevas aršiausiai reikalavo, kad deklaracijoje būtų užuominų dėl narystės perspektyvų. Net užsimindamas, kad Rytų partnerystė jiems nėra tokia naudinga, kaip dvišalis bendradarbiavimas.

Tačiau Ukrainos narystės bendrijoje siekiai atsimuša į Briuselio reikalavimus nevilkinti reformų ir aktyviau kovoti su korupcija. Be to daugiau paramos norintis Kijevas iki šiol nepanaudojo trečdalio iš 12 mlrd. eurų numatytos europinės paramos. Nors Kijevas kalba, kad nori daugiau. 

O Lietuvos prezidentė linki Kijevui ne tik deklaruoti narystės siekį, bet ir dėl jos pasistengti.

Tiesa, Europa siūlo šiek tiek daugiau. Ne tik Ukrainai, bet ir asociacijos sutartis bei bevizį režimą turinčioms Moldovai ir Gruzijai siūlomas gilesnis bendradarbiavimas, atskiriant jas nuo Armėnijos, Azerbaidžano ir Baltarusijos. Bendrija pripažįsta, kad nors ir prie vieno stalo sėdi su visomis šešiomis partnerėmis, tačiau jų norai per daug skirtingi ir nesuderinami.

Plačiau apie tai – Edvardo Špoko reportaže.