Naujienų srautas

Pasaulyje2017.11.23 23:21

Po Prancūzijos veiksmų – nerimą keliantis signalas visam Rusijos elitui

DELFI.lt 2017.11.23 23:21

Rusijos laikraštyje „Vedomosti“ pasirodė pranešimas, kuriame komentuojamos Prancūzijos pietuose įvykusio vieno iš turtingiausių Rusijos piliečių, Dagestano senatoriaus Suleimano Kerimovo, sulaikymo aplinkybes, skelbiama BBC Rusijos naujienų tarnybos svetainėje. 

Kaip rašoma minėto laikraščio redakcijos skiltyje, Maskvos reakcija į Prancūzijos pareigūnų veiksmus akivaizdžiai parodo, kuo skiriasi dviejose valstybėse įsigalėjęs požiūris į elitui priskiriamų asmenų turtą ir tai, kaip šie asmenys vykdo įstatymus.

Veiksmai, į kuriuos Rusijoje žiūrima pro pirštus, užsienyje gali tapti pagrindu iškelti baudžiamąją bylą ir skirti laisvės atėmimo bausmę. Nicos oro uoste sulaikytą S. Kerimovą, 21-oje „Forbes“ šiemet sudaryto turtingiausių Rusijos verslininkų sąrašo vietoje atsidūrusį Rusijos pilietį (jo turtas vertinamas net 6,3 mlrd. JAV dolerių (maždaug 5,4 mlrd. eurų), Prancūzijos valdžia ketino apklausti kaip mokesčių vengimu įsigyjant nekilnojamąjį turtą Antibo kyšulyje kaltinamą asmenį.

S. Kerimovas, kaip įtariama, naudodamasis fiktyviomis firmomis už sumažintą kainą yra įsigijęs vilų Žydrajame krante, Prancūzijoje. Šią informaciją gavusi Rusijos valdžia kaipmat stojo senatoriaus pusėn: sulaikymą ji pavadino ne kuo kitu kaip Rusijos politikų medžiokle.

Leidinyje „Vedomosti“ užsimenama, kad sulaikymo akimirką S. Kerimovo diplomatinis imunitetas galiojo ne be išlygų, mat diplomatiniais pasais senatoriai gali naudotis tik per oficialius vizitus.

Kaip teigė „Transparency International“ Rusijos skyriaus direktoriaus pavaduotojas Ilja Šumanovas, S. Kerimovo ir jo patikėtinių veiklos nagrinėjimas Prancūzijoje buvo pradėtas dar pavasarį. Prancūzijos mokesčių įstatymai gana griežti: nesumokėjus daugiau nei 5 proc. nuo visos mokesčių sumos, gresia baudžiamoji byla, o už piktybinį mokesčių vengimą gali būti skirta bauda arba kalėjimo bausmė.

„Rusijos ir Vakarų konfliktas, žinoma, galėjo turėti tam tikros reikšmės, tačiau lemiamo vaidmens tikrai nevaidino. Daugiausia, ko gero, lėmė tikrinant lengvatinio apmokestinimo bendrovių registrus gauta informacija“, – mano Rusijos tarptautinių reikalų tarybos generalinis direktorius Andrejus Kortunovas.

„S. Kerimovo sulaikymas – nerimą keliantis signalas ne tik jam pačiam, bet ir visam Rusijos elitui, pratusiam nesibaiminti baudžiamojo persekiojimo“, – rašoma leidinyje „Vedomosti“.

Nuo nepatogių klausimų ir baudžiamojo persekiojimo sergintis imunitetas galioja tik gimtojoje šalyje, t. y. Rusijoje, o nekilnojamojo turto objektus valdančiosios klasės atstovai dažniausiai įsigyja užsienyje.

„Rusijoje imituoti kovos su korupcija procesą palyginti paprasta, bet priversti taip elgtis Europos arba JAV pareigūnus gerokai sunkiau. Nemenkų būgštavimų sukėlė JAV valdžios planai iki 2018 metų vasario parengti Kremliui artimų Rusijos verslininkų sąrašą, pagal kurį jie būtų priskiriami individų, kuriems taikomos sankcijos, grupei. Kai taip nutiks, valdančiųjų elitui priklausantys asmenys gali prieš savo valią tapti patriotais“, – apibendrinama laikraščio straipsnyje.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi