Naujienų srautas

Pasaulyje2017.11.23 18:48

Dingusio Argentinos povandeninio laivo istorija: skelbia užfiksavę „keistą garsą“

BNS 2017.11.23 18:48

Netoli vėliausios žinomos Atlanto vandenyne dingusio Argentinos povandeninio laivo „ARA San Juan“ buvimo vietos buvo girdėti keistas garsas, „panašus į sprogimą“, ketvirtadienį pranešė šalies karinis jūrų laivynas.

„Anomalus, vienkartinis, trumpas, smarkus ir nebranduolinis įvykis, atitinkantis sprogimą“ buvo užfiksuotas netrukus po vėliausio ryšio seanso su povandeniniu laivu ir jo 44 įgulos nariais, per spaudos konferenciją Buenos Airėse sakė karinio jūrų laivyno atstovas kapitonas Enrique Baldi.

Argentina tvirtina, kad nėra jokių įrodymų, jog prieš dingusį povandeninį laivą būtų surengta ataka.

„San Juan“ dingo prieš savaitę trečiadienį, plaukdamas iš pietinio Ušuajos uosto, esančio netoli piečiausio Pietų Amerikos taško, į savo bazę Mar del Platoje, esančioje maždaug už 400 km į pietryčius nuo Buenos Airių.

Argentinos laivyno ir trečiųjų šalių ekspertai baiminasi, kad tuo atveju, jeigu laivas yra nugrimzdęs, bet neapgadintas, deguonies atsargų jo viduje pakaks tik 7-10 dienų. Tarnybos nežino, ar laivas buvo išniręs į paviršių papildyti deguonies atsargų ir pakrauti akumuliatorių – šie veiksniai skaičiavimus gali smarkiai pakeisti.

„San Juan“ yra vienas iš trijų Argentinos laivyno povandeninių laivų. 65 metrų ilgio laivas pastatytas 1983-aisiais Vokietijoje, „Thyssen Nordseewerke“ statykloje. 2007–2014 metais jis buvo remontuojamas, ir jo eksploatavimas pratęstas 30 metų.

Jis turėjo pirmadienį atplaukti į laivyno bazę Mar del Platoje.

Keliolika lėktuvų ir laivų dalyvauja daugiašalėje paieškų operacijoje vandenyne, kur dėl audringų orų bankų aukštis siekė daugiau kaip 6 metrus. Paieškų grupės tikrina apie 480 tūkst. kv. km teritoriją, dydžiu prilygstančią Ispanijai.

JAV vyriausybė pasiuntė du „P-8 Poseidon“, jūrinių tyrimų laivą, povandeninių laivų gelbėjimo kapsulę ir per atstumą valdomų nardymo aparatų. Operacijoje taip pat dalyvauja JAV Povandeninio gelbėjimo štabo, įsikūrusio San Diego mieste Kalifornijoje, jūreiviai.

JAV prezidentas Donaldas Trumpas trečiadienį per „Twitter“ palinkėjo Argentinai sėkmės paieškose.

Buvo vilčių, kad savaitgalį užfiksuoti trumpi palydovinio ryšio seansai rodo, jog „San Juan“ įgula mėgina susisiekti su pasauliu. Ši žinia sukėlė įgulos narių artimųjų ir pareigūnų džiaugsmo pliūpsnį. Vis dėlto E. Balbi pirmadienį nurodė, kad ekspertai išanalizavo septynis žemo dažnio palydovų signalus ir nustatė, kad jų šaltinis – ne povandeninis laivas.

Vienas JAV karinio laivyno lėktuvas vėliau paieškų zonoje pastebėjo šviesos žybsnių ir gelbėjimosi plaustą, bet pareigūnai sakė, kad visa tai nesusiję su dingusiu povandeniniu laivu.

Šie netikri vilties blyksniai smarkiai išvargino įgulos narių artimuosius. Kai kurie pradėjo skųstis, kad Argentinos kariškiai per vėlai ėmėsi veiksmų.

„Prireikė dviejų dienų, kad jie sutiktų priimti pagalbą, nes jie nelaikė padėties pakankamai rimta“, – naujienų agentūrai AP sakė vieno iš įgulos narių brolis Federico Ibanezas.

Laivynas nurodė, kad prieš dingdamas laivas pranešė apie akumuliatorių gedimą, bet pridūrė, kad išsamesnės informacijos neturima.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi