Pasaulyje

2017.11.23 13:00

JAV planuoja neribotą laiką laikyti pajėgas Sirijoje ir įkurti regioninę vyriausybę šalyje

BNS2017.11.23 13:00

Jungtinės Valstijos neplanuoja išvesti savo pajėgų iš Sirijos po džihadistų judėjimo „Islamo valstybė“ sutriuškinimo ir ketina steigti naują valdžią šalies šiaurėje, rašo dienraštis „The Washington Post“, remdamasis neįvardytais šaltiniais.

Šaltinių teigimu, staigus amerikiečių pajėgų išvedimas iš Sirijos gali padėti prezidentui Basharui al Assadui „užbaigti Sirijos teritorijos užėmimą“ ir garantuoti jam „politinį išlikimą“.

„Tokia baigtis taptų Irano, artimiausio (Sirijos) sąjungininko, pergale“, – pažymi šaltiniai, kalbėję su anonimiškumo sąlyga.

Kad to išvengtų, Amerikos administracija planuoja palikti karius Sirijos šiaurėje ir įsteigti ten naują vietos valdžią, kuri būtų nepriklausoma nuo B. al Assado vyriausybės.

JAV pareigūnai taip pat sakė, jog tikisi, kad nuolatinis amerikiečių karių buvimas Sirijos šiaurėje bus parama Sirijos demokratinėms pajėgoms (SDF) ir privers B. al Assadą sutikti su nuolaidomis Jungtinių Tautų remiamose taikos derybose Ženevoje.

Šaltiniai pabrėžė, kad „nuolatinis JAV karinio kontingento buvimas Sirijoje būtinas siekiant iki galo likviduoti „Islamo valstybę“.

„Administracija ne tik plečia savo vaidmenį Sirijoje, bet ir siekia naujos sąveikos su Rusija“, – rašo dienraštis.

„The Washington Post“ primena, kad JAV gynybos sekretorius Jamesas Mattisas patvirtino, kad Amerikos administracija planuoja palikti savo karius Sirijoje.

Praėjusią savaitę paklaustas, kiek laiko JAV kariai bus Sirijoje, gynybos sekretorius sakė: „Mes nesiruošiame išeiti jau dabar“.

Reuters/Scanpix nuotr.

Pasak jo, pirmiausia reikia, kad būtų sureguliuoti santykiai tarp B. al Assado ir Sirijos opozicijos.

„Ketiname užtikrinti būtinas sąlygas diplomatiniam sprendiniui... Tai reiškia, kad užbaigę karinę dalį nepaliksime viso kito likimo valiai“, – pabrėžė J. Mattisas.

Oficialiais duomenimis, šiuo metu Sirijoje yra 503 amerikiečių kariai, pasiųsti į tą šalį mokyti ir padėti SDF. Vis dėlto manoma, kad tikrasis skaičius yra daug didesnis ir kad į šį kontingentą taip pat patenka specialiųjų operacijų kariai, fronto aviacijos dispečeriai, artileristai ir kiti, siunčiami vykdyti po kelis mėnesius trunkančių misijų.

„The Washington Post“ cituoja Vašingtone įsikūrusio Naujojo Amerikos saugumo centro (CNAS) ekspertą Nicholą Herasą, kuris mano, kad planai palikti karius Sirijoje rodo, kad nuo misijos sutriuškinti „Islamo valstybę“ pereinama prie platesnės Baltųjų rūmų strategijos, skirtos užkirsti kelią Irano įtakos regione stiprėjimui.

„Yra tinkamos sąlygos kovos su „Islamo valstybe“ kampaniją transformuoti į kovos su Iranu kampaniją“, – sakė N. Herasas.

„JAV neturi bendro plano likti, tačiau ir pasitraukti neskuba, – sakė ekspertas. – Tai, kad nėra JAV misijos užbaigimo grafiko, reiškia, kad Pentagonas ruošia pagrindą Amerikai būti įsitraukusia į reikalus Sirijoje ne vienerius metus“.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.