Pasaulyje

2017.11.22 18:49

ES po verdikto R. Mladičiui ragina Balkanų šalis siekti susitaikymo

ELTA2017.11.22 18:49

Europos Sąjunga (ES) trečiadienį paragino Balkanų šalis „pagerbti karo aukas“ kartu siekiant susitaikymo. Tokį raginimą Bendrija išsakė reaguodama į teismo verdiktą, kuriuo buvęs Bosnijos serbų lyderis Ratko Mladičius buvo pripažintas kaltu vykdęs genocidą.

Jungtinių Tautų (JT) teisėjai Hagoje R. Mladičių, dar vadinamą „Bosnijos skerdiku“, nuteisė kalėti iki gyvos galvos dėl 1992-1995 metų karo metu įvykdytų nusikaltimų. Šis karas pareikalavo 100 tūkst. žmonių. gyvybių.

ES atsisakė detaliai komentuoti R. Mladičiui skirtą verdiktą, tačiau pridūrė, kad šis nuosprendis priminė „vienus tamsiausių ir tragiškiausių“ naujausiųjų laikų Europos istorijos įvykių. Tarp jų yra ir 1996 metais Srebrenicos miestelyje Bosnijoje įvykdytos žudynės, kurių metu R. Mladičiaus vadovaujamos pajėgos nužudė kone 8 tūkst. musulmonų berniukų ir vyrų.

„ES tiki, kad visos regiono šalys yra pasiryžusios ir įsipareigojusios siekti susitaikymo, bendradarbiavimo regioniniu lygmeniu ir gerų santykių su kaimynėmis“, – rašoma Bendrijos išplatintame pareiškime.

„Tikimės, kad visi politiniai regiono lyderiai pagerbs aukas, skatindami ir gerbdami šiuos įsipareigojimus“, – priduriama pareiškime.

Buvusios Jugoslavijos šalys Kroatija ir Slovėnija jau yra ES narės, o Serbija, Juodkalnija ir Makedonija yra pradėjusios stojimo procesus. Tačiau pastarųjų šalių pastangos prisijungti prie Bendrijos klimpsta dėl vidinių nesutarimų, kyšininkavimo ir organizuoto nusikalstamumo.

Europos Komisijos (EK) pirmininkas Jeanas-Claude`as Junckeris anksčiau šį mėnesį sakė manantis, kad Juodkalnija ir Serbija į Bendriją įstos iki 2025 metų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.